Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, poinformowała, że od ubiegłego tygodnia do aptek trafiło już 48 tys. opakowań leku na grypę. W piątek spodziewano się kolejnej dostawy 180 tys. opakowań, a w poniedziałek otrzyma raport potwierdzający, czy leki rzeczywiście dotarły. Minister Leszczyna dodała, że na szczęście jeden z polskich producentów zabezpieczył około 200 tys. opakowań leku, który obecnie jest dostępny w hurtowniach i aptekach.
Wzrost zapotrzebowania na leki przeciwko grypie
Z powodu wysokiej liczby zachorowań na grypę wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir – substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia tym wirusem. Pacjenci mieli trudności ze zrealizowaniem recepty na lek z tą substancją. Według danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w styczniu sprzedaż leku zawierającego oseltamiwir była o 335 proc. większa niż w analogicznym okresie 2024 roku.
Importy interwencyjne leków
W związku ze wzrostem zapotrzebowania na lek przeciwko grypie, resort zdrowia zaczął wydawać hurtowniom farmaceutycznym zgody na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu. Dzięki temu, pacjenci będą mieli dostęp do leków, które są niezbędne do leczenia grypy.
Apele ministra zdrowia
Minister Leszczyna zaapelowała, aby osoby, które nie są zainfekowane, zaszczepiły się na grypę. „To nam da ochronę nie tylko w tym sezonie infekcyjnym, ale także w tym, który przyjdzie jesienią” – powiedziała. Szczepienia przeciwko grypie są dostępne w całej Polsce i są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dostępność leków w aptekach
Minister Leszczyna dodała, że leki na grypę są już dostępne w aptekach i hurtowniach. „Hurtownie, apteki pewnie od dzisiaj mogą go zamawiać i ten lek w ciągu kilku dni najbliższych będzie w aptekach” – powiedziała. Pacjenci, którzy potrzebują leku na grypę, powinni udać się do apteki i poprosić o lek zawierający oseltamiwir.
Statystyki zachorowań na grypę
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polsce odnotowano already ponad 1,5 mln przypadków zachorowań na grypę w tym sezonie. Najwięcej przypadków odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. Grypa jest chorobą zakaźną, która może być powodem hospitalizacji, a nawet śmierci.
Prewencja i profilaktyka
Aby uniknąć zachorowania na grypę, należy stosować się do zaleceń ministra zdrowia i zaszczepić się na grypę. Ponadto, należy zachować podstawowe zasady higieny, takie jak: mycie rąk, unikanie bliskich kontaktów z chorymi osobami oraz konsumpcja zdrowej żywności. Dzięki temu, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę i innych chorób zakaźnych.