W ostatnich tygodniach w Polsce obserwujemy znaczny wzrost liczby zachorowań na grypę. Według danych systemu e-zdrowie, w styczniu lekarze rozpoznawali około 50 tysięcy przypadków grypy tygodniowo, pięć razy więcej niż w listopadzie. Najczęściej występującym typem grypy jest grypa typu A, a przede wszystkim podtyp H1N1.

W wielu szpitalach w Polsce, w tym w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie i innych, notuje się znaczny wzrost liczby hospitalizacji dzieci z powodu grypy i jej powikłań. Wiele placówek medycznych zdecydowało się ograniczyć odwiedziny, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się grypy.

Prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, poinformował, że około 90 procent pacjentów tego oddziału to dzieci chore na grypę, z czego wiele z nich wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu grypy, takiego jak zapalenie płuc lub powikłania neurologiczne.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, w pierwszej połowie stycznia 2025 roku w regionie odnotowano ponad 2 tysiące przypadków grypy. Wiele szpitali w Polsce, w tym Klinika Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, notuje znaczny wzrost liczby hospitalizacji pacjentów z powodu grypy i innych zakażeń dróg oddechowych.

Lekarze i specjaliści podkreślają, że szczepienie jest nadal najskuteczniejszą metodą ochrony przed grypą. Bezpłatne szczepionki są dostępne dla dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia do 18 lat, dla osób w wieku 65 lat oraz dla kobiet w ciąży i połogu. Z 50 procent refundacją szczepionkę mogą kupić wszyscy dorośli w wieku 18-64 lata.

W kontekście grypy, warto pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki, takich jak:
* częste mycie rąk
* używanie maseczek ochronnych
* unikanie dużych zgromadzeń ludzi
* unikanie bliskiego kontaktu z osobami choremi
* utrzymywanie odpowiedniej higieny

Rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności w grupach ryzyka powinien wynosić 75 procent. Niestety, w Polsce zainteresowanie szczepieniami jest niskie, a w ubiegłym sezonie szczepień jesienno-zimowych zaszczepiło się tylko 5,5 procent Polaków.

Warto również pamiętać, że szczepienie nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed grypą, ale zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, z powodu grypy i jej powikłań umiera około 70-100 osób rocznie, ale w rzeczywistości zgonów spowodowanych przez grypę jest znacznie więcej.

Dlatego też, w kontekście grypy, ważne jest aby:
* szczepić się
* przestrzegać zasad higieny
* unikania bliskiego kontaktu z osobami chorými
* utrzymywać odpowiednią higienę
* korzystać z dostępnych środków ochrony

Wszystkie te środki mogą pomóc w zapobieganiu grypie i jej powikłaniom, a także zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu grypy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version