W ciągu ostatnich dni granica między Polską a Białorusią stała się areną zmagań między służbami granicznymi a migrantami, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Straż Graniczna poinformowała, że w nocą z 19 na 20 stycznia 2022 roku, doszło do siłowego forsowania granicy przez cudzoziemców, którzy byli wspierani przez służby Białoruskie.

W trakcie tej próby naruszenia granicy, żołnierz WP został uderzony kamieniem w głowę i trafił do szpitala. Na szczęście, funkcjonariuszka Straży Granicznej, która dwa tygodnie temu została uderzona petardą hukową, została wypisana ze szpitala w tym tygodniu.

Według danych, w dniu 19 stycznia 2022 roku, 38 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę na odcinku PSG Mielnik. Grupa 30 migrantów, pochodzących z Iraku, Gwinei, Pakistanu, Syrii i Indii, została zatrzymana przez Straż Graniczną.

Sytuacja na granicy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle skomplikowana i wymaga szczególnej uwagi. W 2021 roku, granicę próbowało przekroczyć ponad 38 tysięcy osób, co stanowi wzrost o 340% w porównaniu do roku 2020.

W odpowiedzi na te próby naruszenia granicy, polskie służby graniczne wraz z żołnierzami WP podejmują coraz bardziej zdecydowane kroki, aby zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy. Jednakże, jak wynika z danych, migrantów wspierają służby Białoruskie, co utrudnia zadanie polskim służbom.

Współpraca międzynarodowa

W tej sytuacji, coraz ważniejsza staje się współpraca międzynarodowa. Unia Europejska powinna podejmować kroki, aby pomóc Polsce i innych krajom europejskim w walce z nielegalną migracją. Współpraca z krajami trzecimi, takimi jak Białoruś, również powinna być wzmacniana, aby zapobiec próbom naruszenia granicy.

Ochrona granicy

Ochrona granicy jest jednym z najważniejszych zadań państwa. Polska musi podejmować coraz bardziej zdecydowane kroki, aby zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy i chronić swoich obywateli. Wraz z tym, państwo powinno również dbać o bezpieczeństwo swoich służb granicznych i żołnierzy, którzy są narażeni na szkodzenie podczas prób naruszenia granicy.

Źródła:

* Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) – Twitter
* Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
* Unia Europejska – Informacje o migracji

Note: Artykuł został napisany w oparciu o informacje zgodne z danymiStraży Granicznej i innych wiarygodnych źródeł.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version