W dniu 24 sierpnia, Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, został gościem honorowym Narady Ambasadorów Francji w Paryżu. W trakcie wspólnej konferencji prasowej z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Noelem Barrotem, Sikorski podkreślił, że Polska jest gotowa do współpracy z Francją i innymi państwami członkowskimi UE, aby nadać nową dynamikę europejskiej integracji.
Wyzwania stojące przed UE
W swoim przemówieniu Sikorski zwrócił uwagę na wyzwania, przed jakimi stoi Unia Europejska. Wskazał, że Europa traci impet, innowacyjność i przewagę konkurencyjną, co stanowi poważne zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i dobrobytu. W 1992 roku udział UE w globalnym PKB wynosił 29 proc., a dziś jest to 17 proc. Sikorski przypomniał, że pandemia pogłębiła problemy gospodarcze, a wojna w Ukrainie obnażyła braki w europejskiej obronności.
Stosunki Polski i Francji
Sikorski podkreślił, że Polska i Francja są gotowe do współpracy, aby nadać nową dynamikę stosunkom polsko-francuskim. W tym kontekście minister MSZ wspomniał o planach przyjęcia traktatu o wzmocnionej przyjaźni i współpracy, który będzie ilustrował głębię i bogactwo relacji polsko-francuskich. W 2023 roku dwustronna wymiana handlowa przekroczyła 35 mld euro, a wartość eksportu francuskich towarów przekroczyła 13 mld euro. To – jak podkreślił Sikorski – trzykrotny wzrost w porównaniu z 2003 rokiem.
Bezpieczeństwo europejskie
W trakcie swojego przemówienia Sikorski zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia strategicznej odpowiedzialności Europy i jej zdolności obronnych. Rosja Putina pozostaje jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa, a jej celem niestety pozostaje trwałe zniszczenie europejskiej architektury bezpieczeństwa. Sikorski zachęcał do zwiększenia współpracy europejskiej i transatlantyckiej, aby stawić czoła rosnącym zagrożeniom.
Współpraca transatlantycka
W swoim przemówieniu Sikorski zwrócił uwagę na konieczność współpracy transatlantyckiej, która pozostaje kluczowa dla naszego bezpieczeństwa i dobrobytu. Powinniśmy poszukiwać synergii i komplementarności, tylko silne więzi transatlantyckie pozwolą nam na skuteczne przeciwdziałanie dla rosnących zagrożeń.
Warto wiedzieć, że Polska jako przewodnicząca Radzie Unii Europejskiej będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej. Wkrótce możemy stanąć w obliczu silnej presji na zawarcie porozumienia z Moskwą, ale Sikorski przekonywał, że Europa jest znacznie silniejsza, niż sądzą rosyjscy przywódcy. Rosja jest znacznie słabsza, niż sądzi wielu Europejczyków, co daje Europie szansę na zwiększenie swojej roli na arenie międzynarodowej.