W Polsce ujednolicenie procedury egzekucji abonamentu RTV spowoduje, że Urząd Skarbowy będzie mógł bezpośrednio potrącać zaległe kwoty z emerytur. Ta zmiana może dramatycznie wpłynąć na budżety seniorów, którzy nie opłacili regularnie abonamentu lub nie zarejestrowali swoich odbiorników.

W Polsce ponad 2,5 miliona osób korzysta z emerytur, z czego wiele nie jest świadomych nowych uprawnień skarbówki. Warto wiedzieć, że procedura rozpoczyna się od pisemnego wezwania z siedmiodniowym terminem na uregulowanie należności. Po tym czasie skarbówka może automatycznie pomniejszać emerytury o zaległe kwoty. Maksymalna kara to aż 819 złotych – równowartość 30 miesięcznych opłat abonamentowych.

Ta zmiana może spowodować wykluczenie cyfrowe starszego pokolenia, które mogą być zmuszone do rezygnacji z tradycyjnych mediów. W Polsce już teraz 35% seniorów nie posiada umiejętności cyfrowych, co może pogłębić izolację informacyjną tej grupy społecznej.

Konieczność spłaty zaległości może również znacząco wpłynąć na budżety emeryckie gospodarstw domowych, powodując ograniczenie wydatków na inne podstawowe potrzeby, jak leki czy żywność. W konsekwencji może wzrosnąć liczba seniorów potrzebujących wsparcia opieki społecznej.

Jednak ta sytuacja może również sprawić, że młodsze pokolenie będzie musiało się bardziej zaangażować w pomoc seniorom – zarówno finansową, jak i techniczną. Może to prowadzić do rozwoju nowych form wsparcia rodzinnego i sąsiedzkiego, ale także zwiększyć napięcia międzypokoleniowe związane z różnicami w podejściu do mediów i technologii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version