W minioną środę, minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o poważnym sukcesie w walce z przestępczością gospodarczą. Poszukiwany czerwoną notą Interpolu Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen), został zatrzymany na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ten ważny sukces jest efektem pilnej współpracy prokuratury z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Jak informował minister Bodnar, Samer A. jest współpodejrzany o wyrządzenie szkody spółkom OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen) i Orlen S.A. na kwotę około 370 milionów USD, tj. około 1,5 miliarda PLN. Podejrzany jest o zawarcie w okresie od 21 sierpnia do 21 grudnia 2023 roku trzech niekorzystnych kontraktów zakupu ropy naftowej.

Wstępne śledztwo ws. spółki Orlen Trading Switzerland GmbH (OTS) dotychczas wystąpiło z wnioskami o pomoc prawną do Szwajcarii, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dwóch b. członków zarządu tej spółki jest poszukiwanych listami gończymi – poinformowała warszawska prokuratura. Niedawno, w grudniu 2024 roku, warszawski sąd rejonowy postanowił o tymczasowym aresztowaniu b. członków zarządu OTS. Wnioskowała o to prokuratura, aby rozpocząć ich poszukiwania. Po uwzględnieniu wniosku o areszt, prokurator wydał postanowienia o poszukiwaniu obu podejrzanych listami gończymi.

Listy gończe, między innymi za Samerem A., na stronach Policji ukazały się w grudniu ubiegłego roku, na krótko przed świętami. Był to ważny sygnał, że Polska jest zdeterminowana do zwalczenia przestępczości gospodarczej i korupcji.

Minister Bodnar podziękował szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu, a także prokuratorom, dyplomatom i urzędnikom, którzy pracują przy tej sprawie, za dobrą współpracę i zaangażowanie w sprowadzenie podejrzanego do Polski. Kolejna z wielkich afer z czasów rządów PiS, zmierza do rozliczenia – napisał minister Bodnar.

Ten sukces jest również efektem skutecznej współpracy międzynarodowej. Współpraca z Interpolem i wymiana informacji z organami ścigania innych krajów pomogła w wykryciu i zatrzymaniu podejrzanego. Jest to dowód, że Polska jest zdeterminowana do prowadzenia walki z przestępczością gospodarczą i korupcją, a także do współpracy z innymi krajami w tej dziedzinie.

Warto również podkreślić, że Polska jest jednym z liderów walki z przestępczością gospodarczą w Unii Europejskiej. W 2020 roku, Polska zajęła 14 miejsce w rankingu Transparency International, co oznacza, że jest jednym z najbardziej transparentnych krajów w Unii Europejskiej.

Ten sukces jest również dowodem, że polskie władze są zdeterminowane do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją, a także do ochrony interesów finansowych polskich przedsiębiorstw. Jest to ważny sygnał dla innych krajów, że Polska jest gotowa do współpracy w walce z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version