Premier Donald Tusk ogłosił plany wprowadzenia dodatku mieszkaniowego dla służb mundurowych, w tym Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Ten dodatek, który wyniesie od 900 do 1800 złotych, ma na celu wyrównanie wynagrodzeń funkcjonariuszy ze stanem żołnierzy zawodowych.
Według zapowiedzi, dodatek mieszkaniowy wejdzie w życie od 1 lipca 2025 roku i nie będzie opodatkowany. Premier Tusk podkreślił, że państwo ponosi obecnie duże wydatki na bezpieczeństwo w związku z sytuacją wojenną, dlatego też wprowadzenie dodatku mieszkaniowego jest konieczne, aby służba w Policji, Straży Pożarnej czy Straży Granicznej nie była służbą drugiej kategorii jeśli chodzi o wynagrodzenia.
Dodatek mieszkaniowy ma przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej funkcjonariuszy, a także zachęcić nowych kandydatów do przystąpienia do służby. Premier Tusk zaznaczył, że obecnie udało się osiągnąć satysfakcjonujący bilans przejść i odejść, ale aby ten pozytywny trend był stały, potrzebne były takie decyzje, jak ta dotycząca dodatku mieszkaniowego.
Rząd planuje również modernizację policji, której koszt szacowany jest na wielomiliardy złotych. Premier Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, aby w przyszłorocznym budżecie można było rozporządzić środkami na ten cel.
Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych to tylko jeden z elementów planu rządu, który ma na celu poprawę sytuacji materialnej funkcjonariuszy. Innymi planami są modernizacja policji oraz zwiększenie wynagrodzeń.
Warto zauważyć, że dodatek mieszkaniowy nie jest nowym pomysłem. Wcześniej, w 2022 roku, rząd wprowadził dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy zawodowych, który wynosił od 1200 do 1800 złotych. Teraz rząd planuje wprowadzić dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych, co ma przyczynić się do wyrównania wynagrodzeń funkcjonariuszy ze stanem żołnierzy zawodowych.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku średnie wynagrodzenie w Policji wynosiło 6231 złotych, w Straży Pożarnej – 5841 złotych, a w Straży Granicznej – 6541 złotych. Dodatek mieszkaniowy ma przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej funkcjonariuszy, którzy stanowią około 150 tysięcy osób.