Głównym celem programu dobrowolnych szkoleń wojskowych jest przeszkolenie 100 000 ochotników rocznie. Jak wynika z badań, obecnie tylko 35% Polaków jest zainteresowanych udziałem w tych szkoleniach. Premier Donald Tusk ogłosił ambitny plan, który ma na celu znaczne rozbudowanie państwowych możliwości szkoleniowych.

Celem programu jest umożliwienie każdemu, kto chce zdobyć podstawowe umiejętności wojskowe, takiej szansy. Szkolenia będą całkowicie dobrowolne i obejmą podstawowy kurs trwający miesiąc oraz dodatkowe, nawet 11-miesięczne szkolenia specjalistyczne. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o przyjęcie do służby zawodowej.

Wynagrodzenie za udział w szkoleniu wyniesie 6 000 zł brutto. Premier Tusk przyznał, że osiągnięcie tych celów wymaga znacznych nakładów organizacyjnych i ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Badanie przeprowadzone przez Opinia24 dla RMF FM wykazało, że 54% dorosłych mieszkańców Polski nie planuje wziąć udziału w szkoleniach. Mężczyźni wykazują większą gotowość niż kobiety (41% vs. 31%). Najwyższy odsetek osób chętnych do udziału odnotowano w grupie wiekowej 50-59 lat (38%).

Trzecia Droga jest ugrupowaniem, którego zwolennicy wykazują największy entuzjazm wobec szkoleń (połowa z nich deklaruje gotowość udziału). Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość również mają swoich zwolenników, ale w mniejszym stopniu (21% i 15% odpowiednio).

Program szkoleń wojskowych ma być wdrożony do końca 2027 roku. Premier Tusk określił ambitny cel: do 2027 roku Polska powinna dysponować możliwością przeszkolenia 100 000 ochotników rocznie. Obecnie liczba ta wynosi około 35 000 osób.

Harmonogram wdrożenia programu przewiduje, że do końca 2026 roku każdy zainteresowany będzie mógł zapisać się na dobrowolne szkolenie. Do końca 2027 roku liczba przeszkolonych ma osiągnąć 100 000 rocznie.

Dane liczbowe dotyczące szkoleń wojskowych w Polsce są następujące:

* 35 000 – liczba osób przeszkolonych rocznie (obecnie)
* 100 000 – liczba osób przeszkolonych rocznie (planowana do 2027 roku)
* 54% – odsetek dorosłych mieszkańców Polski, którzy nie planują wziąć udziału w szkoleniach
* 41% – odsetek mężczyzn, którzy deklarują gotowość udziału w szkoleniach
* 31% – odsetek kobiet, które deklarują gotowość udziału w szkoleniach
* 6 000 zł brutto – wynagrodzenie za udział w szkoleniu

Wnioski z badań wskazują, że program szkoleń wojskowych masih wymaga znacznych nakładów organizacyjnych i ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Premier Tusk jest przekonany, że program ten jest wykonalny i będzie miał pozytywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version