Wśród sportowców, szczególnie tych, którzy walczą o mistrzostwo w swoich dyscyplinach, sprawy dotyczące dopingu i zanieczyszczenia leków są bardzo poważne. Jednym z przykładów takiej sprawy jest przypadek polskiej tenisistki Igi Świątek, która również musiała zmierzyć się z problemem zanieczyszczenia leku melatoniną.

W listopadzie 2022 roku Świątek została zawieszona w związku z pozytywnym wynikiem testu antydopingowego. Jednakże, dowody zebrane przed Międzynarodową Agencją ds. Integralności Tenisa (ITIA) wykazały, że pozytywny wynik testu był efektem przyjęcia zanieczyszczonego leku z melatoniną produkcji polskiego przedsiębiorstwa LEK-AM. W wyniku tego, Świątek otrzymała jedynie miesięczne zawieszenie i mogła wrócić do zawodów sportowych.

Producent leku, LEK-AM, wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że melatonina 1 mg podlega ścisłej kontroli na każdym etapie produkcji, a wykryte śladowe ilości zanieczyszczenia są znacznie poniżej dopuszczalnej normy, co nie zagraża zdrowiu i życiu pacjentów.

W odpowiedzi na pytania dotyczące sprawy, Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował, że do tej pory nie wpłynęły zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dotyczące produktów leczniczych LEK-AM zawierających wymienione substancje. Jednakże, zostało podjęte podejmowanie działań, w tym niezapowiedzianej inspekcji w miejscu wytwarzania produktu, aby potwierdzić lub wykluczyć wadę jakościową.

Inspekcja jest aktualnie w trakcie, a wyniki inspekcji będą znane na początku 2025 roku. Warto podkreślić, że LEK-AM współpracuje z GIF w pełni, przekazując inspektorom pełną dokumentację dotyczącą leku i procedur przestrzeganych w przedsiębiorstwie.

W połowie grudnia 2022 roku poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch skierował kilka pytań do Ministerstwa Zdrowia w sprawie Świątek w drodze interpelacji poselskiej. Wiceminister zdrowia Urszula Demkow odpowiedziała na pytania, informując, że obecnie analizowane są ustalenia poczynione w toku inspekcji i sporządzany jest raport.

W sprawie Świątek, Polska Agencja Antydopingowa miała możliwość odwołania się od wyroku Międzynarodowej Agencji ds. Integralności Tenisa, lecz nie zdecydowała się na apelację. Teraz, od 1 stycznia 2023 roku, Światowa Agencja Antydopingowa może złożyć odwołanie w sprawie Świątek. Jeśli do tego również nie dojdzie, 22 stycznia zakończy się historia związana z pozytywnym wynikiem naszej tenisistki.

Czystość i bezpieczeństwo leków są非常 ważne, szczególnie w kontekście sportu zawodowego. Przypadek Igi Świątek i LEK-AM pokazuje, jak ważne jest ścisłe przestrzeganie norm i procedur produkcji leków, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i skuteczność.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version