Program Rodzina 800 plus, jeden z największych i najpopularniejszych programów socjalnych w Polsce, może przede wszystkim zmianami. Mimo że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprzecza planom zmian, eksperci i politycy coraz częściej dyskutują o przyszłości programu w kontekście rosnących wydatków budżetowych i konieczności ograniczenia deficytu.
W Polsce, gdzie deficyt budżetowy rośnie, rząd będzie musiał podjąć kroki w celu redukcji wydatków. Program Rodzina 800 plus, jako jeden z największych wydatków budżetowych, może stać się przedmiotem rewizji w ramach poszukiwania oszczędności. Eksperci wskazują na możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego lub ograniczenia świadczenia do rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców pracuje.
Jednym z najgłośniejszych krytyków programu jest Ryszard Petru, ekonomista i polityk, który wskazuje na konieczność gruntownych zmian w programie. Petru proponuje wprowadzenie dwóch zmian: ustawienie progu dochodowego i warunku, że świadczenie otrzymują rodzice dzieci, z których przynajmniej jedno pracuje. Ma to zapobiec sytuacji, w której pieniądze otrzymują osoby zamożne albo takie, które żyją tylko z zasiłków.
Mimo że Program Rodzina 800 plus będzie funkcjonował bez zmian do końca czerwca 2025 roku, eksperci przewidują, że zmiany mogą być wprowadzone w okolicy maja lub po wyborach prezydenckich. Rząd będzie musiał podejmować trudne decyzje w celu redukcji deficytu i prowadzenia skutecznej polityki społecznej.
Dyskusja nad przyszłością Programu Rodzina 800 plus odzwierciedla szerszy dylemat dotyczący polityki socjalnej w obliczu wyzwań budżetowych. Z jednej strony, program ten stanowi istotne wsparcie dla wielu rodzin, z drugiej – jego obecna forma jest krytykowana za brak selektywności i wysokie koszty dla budżetu państwa.
Czy Program Rodzina 800 plus będzie kontynuowany w obecnej formie, czy czeka go rewolucja? Tylko czas pokaże, jakie decyzje podejmie rząd w celu prowadzenia skutecznej polityki społecznej i redukcji deficytu budżetowego.