W Polsce trwa gorąca dyskusja o losie senatora Jana Marii Jackowskiego, który może zostać usunięty z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Informację o tej możliwości przekazał nieoficjalnie RMF FM. Choć do tej pory nie ma oficjalnego potwierdzenia, politycy Zjednoczonej Prawicy są dosyć jednoznaczni w swoich wypowiedziach.
Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, wypowiedział się na ten temat w Polsat News. – W klubie PiS jest pluralizm i miejsce na dyskusję, niemniej, gdy ktoś w dziewięciu przypadkach na dziesięć ma odrębne zdanie od zdania większości swoich kolegów klubowych, partyjnych, to może nie jest już kwestia pluralizmu. Przynależność do partii, do klubu parlamentarnego nie jest czymś obowiązkowym, jest dowolna i jest oparta na wspólnocie poglądów, jeśli tej wspólnoty brakuje, to należy się zastanowić nad dalszym funkcjonowaniem razem. Cierpliwość i dobre serce PiS-u jest ogromne, ale nie nieograniczone i ziarenko do ziarnka, zbiera się prędzej czy później miarka.
Senator Jackowski, któremu grozi usunięcie z klubu, odpowiedział na Twitterze. – Jeżeli receptą na kryzys oraz rozmijanie się z programem wyborczym PiS ma być usuwanie z klubu wiernych programowi wyborczemu PiS, zamiast usuwanie błędów, to znaczy, że ta formacja jest na kursie schyłkowym.
To nie pierwszy raz, gdy senator Jackowski jest krytyczny wobec swojej partii. Wcześniej wielokrotnie wyrażał swoje niezadowolenie z niektórych decyzji PiS-u. Czy jest to próba wyeliminowania jego ze swojego kluby?
Według danych z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” w lutym 2022 roku, aktualnie PiS posiada 35,6% poparcia, co daje partii 194 mandaty w Sejmie. Oprócz Jackowskiego, kilku innych polityków PiS także wyraziło swoje niezadowolenie z procesów wewnętrznych partii.
W lipcu 2022 roku, Krzysztof Sobolewski, poseł PiS krytykował podejście partii do reformy sądownictwa. Kilka tygodni wcześniej, Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, skrytykował strategię partii w kampanii wyborczej.
Czy usuwanie senatora Jackowskiego z klubu PiS to początek czystki w partii? Czy jest to próba umaścić wewnętrzne spory w ramach partii? Te pytania pozostają otwarte. Jedno jest pewne – walka o wpływy wewnątrz PiS utrudnia jednemu z głównych graczy sceny politycznej w Polsce.
Według danych ze stycznia 2022 roku, partie wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy, w której skład wchodzi PiS, mają łącznie 44,5% poparcia. Czy kryzys wewnątrz partii może kosztować ją utratę wpływów?
W następnych tygodniach i miesiącach będziemy obserwować, czy PiS podejmie decyzję o usunięciu senatora Jackowskiego z klubu. Czy ta decyzja będzie miała wpływ na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce? Tylko czas wszystko wyjaśni.