Czasowe badania nad skutecznością szczepionek przeciwko COVID-19, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, dostarczyły szokujących wyników. Wyniki te pokazują, że skuteczność szczepionek firm Pfizer i Moderna spada z czasem, co powoduje poważne obawy o zdrowie publiczne.

Badania, opublikowane w „New England Journal of Medicine”, porównały trzy szczepionki przeciwko COVID-19: dwudawkowe preparaty firm Pfizer/BioNTech i Moderna, oraz jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson. Użyto modelu tzw. regresji Coxa, aby oszacować skuteczność szczepionek w zmniejszaniu ryzyka zakażenia COVID-19, hospitalizacji i zgonu w funkcji czasu, jaki upłynął od szczepienia.

Wyniki badań pokazują, że skuteczność szczepionek firm Pfizer i Moderna wyniosła odpowiednio 94,5% oraz 95,9% w dwa miesiące po zaszczepieniu. W przypadku szczepionki jednodawkowej skuteczność to 74,8% po jednym miesiącu. Jednakże, po upływie siedmiu miesięcy skuteczność ochrony przed koronawirusem zmniejszyła się dla szczepionek dwudawkowych w bardzo różny sposób. W przypadku Pfizera wyniosła 66,6%, natomiast w przypadku Moderny 80,3%. W przypadku preparatu Johnson&Johnson, po pięciu miesiącach skuteczność wyniosła zaledwie 59,4%.

Te wyniki są szczególnie interesujące, jeśli weźmiemy pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce zaszczepiono już ponad 20 milionów osób, z czego ponad 70% stanowią osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki. Jednakże, przyrost przypadków koronawirusa w Polsce jest nadal wysoki, co sugeruje, że skuteczność szczepionek może być niższa niż oczekiwano.

Warto zauważyć, że podobne badania zostały przeprowadzone w innych krajach. Na przykład, badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 spada z czasem, szczególnie w przypadku osób starszych. Wyniki te sugerują, że konieczne jest kontynuowanie badań nad skutecznością szczepionek przeciwko COVID-19, aby móc opracować skuteczniejsze strategie ochrony zdrowia publicznego.

Co to oznacza dla nas?

Wyniki badań sugerują, że osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19, powinny podejmować dodatkowe środki ostrożności, aby chronić się przed koronawirusem. Oznacza to, że powinny pokračować w przestrzeganiu zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk, noszenie maseczek, unikanie zbliżeń z osobami choremi, a także powinny rozważyć przyjęcie dodatkowej dawki szczepionki.

aktualne dane z Polski

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce zaszczepiono już ponad 20 milionów osób, z czego ponad 70% stanowią osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki. W Polsce także obserwuje się wzrost przypadków koronawirusa, co sugeruje, że skuteczność szczepionek może być niższa niż oczekiwano.

źródła:

* „New England Journal of Medicine” – badania nad skutecznością szczepionek przeciwko COVID-19
* Ministerstwo Zdrowia – dane o szczepieniach przeciwko COVID-19 w Polsce
* Gov.UK – badania nad skutecznością szczepionek przeciwko COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version