W ostatnich tygodniach, Polska została zaatakowana przez hakerów, którzy próbowali naruszyć bezpieczeństwo systemów wyborczych i infrastruktury państwowej. Najnowsze dane wskazują, że liczba cyberataków wzrasta, a ich źródło jest coraz częściej wiązane z Rosją. Wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka, uspokaja jednak, że systemy wyborcze i infrastruktura państwowa są dobrze zabezpieczone i nie ma ryzyka ingerencji w te systemy.
Według Gramatyki, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) dysponuje wyspecjalizowanymi kadrami, które zajmują się cyberbezpieczeństwem i chronią systemy wyborcze przed atakami. Wiceminister podkreślił, że liczba ataków wzrasta, ale większość z nich jest nieskuteczna i nie dotyczy kluczowych systemów państwowych. Źródło ataków jest znane, a większość z nich pochodzi z kierunku wschodniego, co sugeruje, że mogą one pochodzić z Rosji.
Gramatyka podkreślił, że liczenie głosów odbywa się sprawnie i bez zakłóceń, a Polska ma jedne z najszybciej podawanych wyników w Europie. Nie ma zagrożenia dla procesu wyborczego pod względem technicznym. Wiceminister cyfryzacji porównał sytuację w Polsce do sytuacji w Rumunii, gdzie rosyjskie konta wpływały na promocję konkretnego polityka.
W kontekście nadchodzących wyborów, Gramatyka podkreślił znaczenie cyberhigieny w ochronie danych i systemów. To bardzo bezpieczny zasób, ale ważne jest zachowanie podstawowej higieny cyfrowej. Wiceminister cyfryzacji wezwał do podjęcia kroków w celu zabezpieczenia systemów i danych przed atakami.
Według danych NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), w 2022 roku odnotowano ponad 12 000 incydentów bezpieczeństwa w Polsce, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Najczęstsze incydenty to ataki phishingowe, malware i DDoS. Wiceminister Gramatyka podkreślił, że Polska ma wyspecjalizowane kadry, które zajmują się cyberbezpieczeństwem i chronią systemy państwowe przed atakami.
W celu zabezpieczenia systemów wyborczych i infrastruktury państwowej, Polska wdrożyła szereg środków bezpieczeństwa, w tym:
* Zabezpieczenie systemów wyborczych przed atakami
* Monitoring systemów w czasie rzeczywistym
* Szkolenia dla personelu państwowego w zakresie cyberbezpieczeństwa
* Współpraca z organizacjami międzynarodowymi w celu wymiany informacji i doświadczeń
Gramatyka podkreślił, że cyberbezpieczeństwo jest priorytetem dla Polski i że państwo będzie kontynuowało podejmowanie kroków w celu zabezpieczenia systemów i danych przed atakami. Wiceminister cyfryzacji wezwał do podjęcia kroków w celu zabezpieczenia systemów i danych, w tym do:
* Stosowania podstawowych zasad cyberhigieny
* Uaktualniania systemów i oprogramowania
* Monitorowania systemów w czasie rzeczywistym
* Współpracy z organizacjami międzynarodowymi w celu wymiany informacji i doświadczeń
W celu uzyskania więcej informacji na temat cyberbezpieczeństwa w Polsce, można skontaktować się z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) lub CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Te organizacje zapewniają wsparcie i pomoc w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym przyjmują i rozpatrują zgłoszenia o incydentach bezpieczeństwa.