Świąteczna choinka jest nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie tych świąt bez pięknie udekorowanego drzewka. Czasem ozdoby przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a czasem stawia się na nowoczesność, nietypowe połączenia kolorystyczne, czy nawet dekoracje wykonane w pełni własnoręcznie. Ale skąd się wzięła tradycja dekorowania choinki?
Początki tradycji
Pierwszy opis udekorowanej choinki pochodzi z Alzacji (północno-wschodnia Francja) z kroniki z 1604 roku. Tradycja rozprzestrzeniła się po całym kraju w XVIII wieku, a następnie doszła do innych państw europejskich. W Polsce choinkę spopularyzowali niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej w polskich domach trafić można było na podłaźniczkę – ozdobę świąteczną, wieszaną nad stołem wigilijnym.
Rodzaje ozdób
Ozdoby choinkowe to nie tylko znane dziś bombki czy lampki. Dawniej świąteczne drzewka przystrajały ciasta, orzechy, pióra, ozdoby ze słomy, bibuły czy papieru. Pierwsze bombki zaczęto produkować w 1847 roku w Niemczech. Długo były wykonywane ze szkła, a dziś dostępne są także w wersji plastikowej, ze styropianu, materiału czy drewna. Poza bombkami na choinkach często pojawiają się, m.in. kolorowe łańcuchy, cukierki czy anielskie włosy.
Znaczenie drzewka w innych kulturach
W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. W starożytnym Egipcie ozdabiano domy gałęziami palmowymi, by czcić w ten sposób zwycięstwo nad śmiercią i boga Ozyrysa. Celtowie uważali drzewa za święte, a wiecznie zielone rośliny, takie jak np. ostrokrzew, były symbolami ochrony i nieśmiertelności.
Sztuczne choinki
Oficjalnie przyjmuje się, że pierwsze sztuczne choinki powstały w Niemczech w XIX wieku. „Drzewka” wykonywano z gęsich piór, które zostały zabarwione na zielono. Niemieckie choinki z piór były odpowiedzią na wylesianie w tym kraju. W Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku popularność zaczęły zdobywać drzewka wykonane z włosia, które było używane do produkcji szczotek.
Naturalne choinki
Średni czas wzrostu naturalnego drzewka, by nadawało się do sprzedaży jako choinka, to od około 7 do 10 lat. Jeśli chodzi o większe sztuki, zdarza się, że czeka się nawet 15 lat. Hodowcy dbają o to, by drzewka były odpowiednio nawodnione i przycinane. Po ścięciu choinki, na jej miejsce sadzi się kolejne – od jednej do trzech nowych sadzonek.
Co ciekawe, plantacje choinek mają pozytywny wpływ na środowisko. Według National Christmas Tree Association farmy drzewek produkują ogromne ilości tlenu oraz wspierają bioróżnorodność. W sieci można znaleźć informację, że każdy akr uprawianych choinek dostarcza dziennie wystarczającą jego ilość dla 18 osób.
Dziś choinka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia, a jej historia i znaczenie są naprawdę fascynujące. Czasem warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, skąd się wzięła ta tradycja i co ona oznacza.