W Polsce coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak chronić swoją tożsamość przed kradzieżą i oszustwami. Zastrzeżenie numeru PESEL to proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć ryzyko oszustw finansowych. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, już ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL, co znaczną utrudnia oszustom zaciąganie kredytów czy pożyczek na cudze dane.
Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL to ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa cyfrowego. Od czerwca 2024 roku nowe przepisy nakładają na banki oraz instytucje finansowe obowiązek weryfikacji, czy numer PESEL klienta jest zastrzeżony. Jeśli tak, niemożliwe staje się zaciągnięcie kredytu czy zawarcie umowy ratalnej na ten numer.
Jak zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest proste i można to zrobić na kilka sposobów:
* W urzędzie gminy
* Online przez aplikację mObywatel
Cały proces trwa zaledwie kilka minut i jest w pełni bezpłatny.
Co trzeba wiedzieć o zastrzeżeniu numeru PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL oznacza blokadę możliwości korzystania z niego w wielu transakcjach finansowych. Dlatego przed podpisaniem nowej umowy z bankiem, operatorem telekomunikacyjnym czy wizytą u notariusza konieczne będzie czasowe „odstrzeżenie” numeru PESEL.
Rosnąca świadomość bezpieczeństwa
Ministerstwo Cyfryzacji intensywnie promuje inicjatywę zastrzeżenia numeru PESEL w ramach kampanii edukacyjnych. Eksperci podkreślają, że taka forma ochrony znacząco utrudnia działalność oszustom, zmniejszając ryzyko wyłudzeń kredytów i pożyczek.
Chronić swoją tożsamość już dziś!
Zastrzeżenie numeru PESEL to proste i skuteczne narzędzie, które pozwala każdemu obywatelowi aktywnie dbać o swoje bezpieczeństwo finansowe i cyfrowe. Dlatego warto już dziś zadbać o swoją tożsamość i zastrzec numer PESEL.