W ostatnich tygodniach na polskich bazarach obserwujemy niezwykłe wahania cen owoców i warzyw, które mogą przyprawiać o zawrót głowy. Czy rzeczywiście teraz jest drożej niż przed rokiem? Klientom nie brakuje opinii na ten temat, a ich doświadczenia są zróżnicowane.

Szał na truskawki i czereśnie, ale za jaką cenę?

Z długo oczekiwanym pojawieniem się truskawek i czereśni wiązały się nadzieje, ale także obawy co do cen. I słusznie – kilka tygodni temu za kilogram truskawek trzeba było wyłożyć nawet 30 złotych, a cena czereśni sięgała aż 200 złotych za kilogram!

Na szczęście sytuacja powoli się uspokaja, choć to wcale nie oznacza, że jest tanio.

Czy truskawki i czereśnie już tanieją?

Mimo pewnej stabilizacji na rynku, ceny truskawek wciąż pozostają relatywnie wysokie, a za czereśnie trzeba nadal zapłacić sporo. Jednak niektórzy klienci wyrażają nadzieję, że do końca wakacji ceny jeszcze spadną.

Perspektywa klientów: nadzieja na niższe ceny

Choć zwykło się mówić, że „tanio to już było”, klienci nie tracą nadziei na obniżkę cen. Obecnie na warszawskich bazarach za kilogram młodych ziemniaków trzeba zapłacić około 7,5 złotych, czereśnie kosztują około 32 złote za kilogram, a truskawki w granicach 8 złotych za kilogram.

Ceny innych produktów na bazarach

Oprócz truskawek i czereśni, ceny innych produktów również przykuwają uwagę. Groszek sprzedawany jest nawet za 45 złotych za kilogram, a fasolka szparagowa po 32 złote za kilogram.

Również owoce i warzywa podrożały

W porównaniu z poprzednim rokiem, ceny warzyw i owoców są znacznie wyższe. Wpływ na to miały późne przymrozki, które dotknęły wszystkich handlarzy. Groszek, kalafior czy fasolka są teraz bardzo drogie.

Alternatywa: samozbiory

W obliczu wysokich cen owoców i warzyw, coraz więcej osób zwraca uwagę na „samozbiory”. Polega to na tym, że rolnicy i sadownicy umożliwiają klientom samodzielne zbieranie owoców i warzyw. Dzięki temu można zaoszczędzić na zakupach, korzystając z niższych cen prosto od producenta.

Podsumowanie

Ceny na bazarach w ostatnim czasie rzeczywiście zaskakują, a nie zawsze pozytywnie. Choć niektóre produkty zaczynają tanieć, to ogólna tendencja wskazuje na wyższe ceny niż przed rokiem. Klienci, starając się oszczędzać, coraz częściej sięgają po alternatywne metody zakupów, takie jak samozbiory. Ostatecznie, dla wielu osób, kluczowym jest zapewnienie sobie i rodzinie zdrowej żywności w przystępnych cenach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version