W związku z wysokimi cenami prądu, wiele gospodarstw domowych w Polsce było zainteresowanych bonem energetycznym, który miał pomóc złagodzić skutki wysokich rachunków za energię elektryczną. Program ten został wprowadzony w 2024 roku i był adresowany do gospodarstw domowych o niskich dochodach. W tym artykule sprawdzimy, czy bon energetyczny wraca w 2025 roku i czy będą możliwe wnioski o przyznanie świadczenia.
Co to jest bon energetyczny?
Bon energetyczny to było jednorazowe świadczenie dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które miało pomóc złagodzić skutki wysokich cen prądu. Wnioski o przyznanie bonu energetycznego można było składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Obowiązywały kryteria dochodowe, które określały, czy gospodarstwo domowe może skorzystać z bonu energetycznego. Dla gospodarstw, które ogrzewały domy energią elektryczną, świadczenia były dwukrotnie wyższe.
Ile gospodarstw skorzystało z bonu energetycznego?
Łącznie z bonu energetycznego skorzystało około 2,4 mln gospodarstw domowych. To oznacza, że program ten został skierowany do bardzo dużej grupy odbiorców, którzy potrzebowali pomocy w związku z wysokimi cenami prądu.
Czy bon energetyczny wraca w 2025 roku?
Pomimo krążących w mediach doniesień o rzekomym rozpoczęciu naboru wniosków w 2025 roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło, że bon energetyczny nie będzie kontynuowany w 2025 roku. Wyjątkiem mogą być pojedyncze wypłaty w gminach, które nie zdążyły zrealizować wypłat w 2024 roku — nie będzie to jednak nowy nabór ani nowy program.
Co zamiast bonu energetycznego?
Zamiast kolejnej edycji bonu energetycznego, rząd zdecydował się na przedłużenie mrożenia cen energii elektrycznej również na 2025 rok. Zostało to ustalone już w listopadzie 2024 roku przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i zapisane w znowelizowanej ustawie. Oznacza to, że w 2025 roku:
* Choć na rachunkach znów pojawi się opłata mocowa, to sam koszt energii pozostanie ograniczony dzięki decyzjom rządu.
Dane liczbowe
Warto podkreślić, że mrożenie cen energii elektrycznej jest korzystne dla gospodarstw domowych, które będą musiały płacić mniej za prąd. Według szacunków, mrożenie cen energii elektrycznej może przynieść oszczędności w wysokości około 10-15% w stosunku do cen prądu z 2024 roku.
Wnioski
W związku z tym, że bon energetyczny nie wraca w 2025 roku, gospodarstwa domowe powinny się przygotować na zmiany w cenach prądu. Mrożenie cen energii elektrycznej jest korzystne, ale nie zastępuje bonu energetycznego. Warto się przygotować na zmiany i sprawdzić, jakie inne świadczenia mogą być dostępne dla gospodarstw domowych o niskich dochodach.
Źródła
Informacje na temat bonu energetycznego i mrożenia cen energii elektrycznej pochodzą z strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz innych wiarygodnych źródeł. Warto sprawdzić aktualne informacje na temat świadczeń i programów skierowanych do gospodarstw domowych, aby być na bieżąco z wszelkimi zmianami.