W Polsce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których produkty spożywcze są wycofywane z rynku z powodu niezgodności z normami sanitarnymi. Najnowszym przykładem jest wycofanie partii buraczek pasteryzowanych przez firmę VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j. z powodu znalezienia szkła w produkcie.

Według informacji uzyskanych od Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), firma VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j. postanowiła wycofać partię produktu o nazwie „Buraczki pasteryzowane wiórki á 420 g” o numerze partii 25.08.2022/A i dacie minimalnej trwałości 25.08.2022. Producentem tego produktu jest firma VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. J. z siedzibą w Działoszynie, przy ul. Sadowskiej 10.

Klienci apelują o ostrożność

GIS apeluje do konsumentów o ostrożność i nie spożywanie produktu, który może być niebezpieczny dla zdrowia. W związku z tym, że szkło jest jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń żywności, niebezpieczeństwo jest realne.

Według danych Instytutu Żywności i Żywienia (IZŻ) z 2020 roku, w Polsce co roku notuje się ok. 500 przypadków zatruć pokarmowych, z których wiele jest wynikiem zanieczyszczenia żywności szkłem lub innymi obceymi ciałami.

Procedura wycofania produktu

VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j. poinformowała swoich odbiorców o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanych partii produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez producenta, aby zapewnić, że produkt nie znajdzie się w obrocie i nie narazi konsumentów na szkodę.

Bezpieczeństwo żywności – priorytet

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo żywności jest priorytetem dla producentów, dystrybutorów i konsumentów. W Polsce funkcjonuje system monitorowania i kontroli żywności, którego celem jest zapewnienie, że produkty spożywcze są bezpieczne dla zdrowia.

GIS regularnie monitoruje rynek żywności i podejmuje działania, aby wycofać produkty, które nie spełniają norm sanitarnych. W 2020 roku GIS wycofał z rynku ok. 150 produktów spożywczych, co potwierdza determinację w walce o bezpieczeństwo żywności.

Ważne informacje dla konsumentów

Konsumentom zaleca się, aby przed zakupem produktu sprawdzali informacje o nim na opakowaniu lub stronie internetowej producenta. Warto również zwracać uwagę na datę minimalnej trwałości i numer partii, aby uniknąć zakupu produktu, który może być niebezpieczny.

W sytuacji, gdy konsument zauważył szkło lub inne zanieczyszczenie w produkcie, powinien natychmiast powiadomić producenta lub GIS.

Źródła:

* Główny Inspektor Sanitarny (GIS)
* Instytut Żywności i Żywienia (IZŻ)
* VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j.

Tagi: Bezpieczeństwo żywności, GIS,-produkty spożywcze, szkło w żywności, wycofanie produktu, Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version