W Polsce, wraz z rozpoczęciem sezonu tłustych czwartków, wzrasta popyt na słodycze i produkty piekarnicze. Niestety, wraz z tym wzrostem, pojawiają się również wiadomości o niebezpiecznych substancjach w żywności. Ostatnio, jeden z naszych czytelników natrafił na fragment folii w bułce zakupionej w lokalnej piekarni w Grodzisku Mazowieckim.

Incydent ten nie jest izolowany. W ostatnich latach, w Polsce zwiększyła się liczba przypadków wykrycia niebezpiecznychsubstancji w żywności, w tym także w produktach piekarniczych. Według danych Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS), w 2020 roku stwierdzono 144 przypadki wykrycia niebezpiecznych substancji w żywności, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego.

Przypadki te dotyczą nie tylko folii, ale także innych substancji, takich jak szkło, metal czy nawet insekty. W 2019 roku, w ciągu jednego roku, GIJHARS dokonał 347 kontroli produkcyjnych w zakładach piekarniczych, z których 23% wykazało nieprawidłowości.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty piekarnicze, szczególnie w okresie tłustych czwartków, wzrasta również zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Dlatego też, apelujemy do właścicieli i pracowników piekarni o podjęcie dodatkowych środków ostrożności, aby zapobiec wprowadzeniu niebezpiecznych substancji do żywności.

Obecnie, w Polsce obowiązuje szereg przepisów i norm dotyczących produkcji i obrotu żywnością, m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 w sprawie ogólnych zasad i wymogów żywności. Jednak, jak pokazują przypadki wykrycia niebezpiecznych substancji w żywności, te przepisy nie zawsze są przestrzegane.

W związku z tym, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych prowadzi regularne kontrole w zakładach produkcyjnych, w tym także w piekarniach. W 2020 roku, GIJHARS dokonał 14 456 kontroli produkcyjnych, z których 23% wykazało nieprawidłowości.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce istnieją mechanizmy pozwalające konsumentom na zgłaszanie przypadków wykrycia niebezpiecznych substancji w żywności. Jednym z takich mechanizmów jest system RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed), który umożliwia szybką wymianę informacji między krajami UE o wykryciu niebezpiecznych substancji w żywności.

Warto, aby konsumenci byli świadomi tych mechanizmów i korzystali z nich, zgłaszając przypadki wykrycia niebezpiecznych substancji w żywności. Dzięki temu, będziemy mogli poprawić bezpieczeństwo żywności w Polsce.

W związku z tym, apelujemy do właścicieli i pracowników piekarni, aby podjęli dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec wprowadzeniu niebezpiecznych substancji do żywności. Konsumenci również powinni być uważni i zgłaszać przypadki wykrycia niebezpiecznych substancji w żywności.

Źródła:

* Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS)
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 w sprawie ogólnych zasad i wymogów żywności
* System RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed)

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version