Wobec wzrostu napięcia na wschodniej flance NATO, Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, podjął decyzję o wzmocnieniu obecności amerykańskich sił zbrojnych w regionie. W ramach tej strategii, do Polski trafić ma 2-tysięczny kontyngent amerykańskich żołnierzy, co stanowi część szerszej operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Według informacji portalu CNN, oprócz Polski, kilka tysięcy żołnierzy zostanie wysłanych również do Rumunii i innych państw NATO położonych na południowym wschodzie. Decyzja ta jest już pewna, co potwierdził Pentagon.

Wysłanie wojsk z Fort Bragg

Jak donosi „Wall Street Journal”, do Polski zostaną wysłani żołnierze z Fort Bragg w Karolinie Północnej. Fort Bragg jest siedzibą elitarnej 82. dywizji powietrznodesantowej, która jest siłami szybkiego reagowania. To oznacza, że amerykańscy żołnierze będą mogli szybko reagować na ewentualne próby destabilizacji regionu.

Natomiast do Rumunii mają być przeniesieni żołnierze z Niemiec. Ten ruch ma na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO i zapobieżenie ewentualnym próbom agresji.

Wzmocnienie Bezpieczeństwa Wschodniej Flanki NATO

W ostatnim czasie, naprężenie na wschodniej flance NATO wzrosło w związku z ewentualnymi próbami agresji ze strony Rosji. W tym kontekście, decyzja Prezydenta Bidena o wzmocnieniu obecności amerykańskich sił zbrojnych w regionie jest krokiem w stronę wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Dane Liczbowe

Według danych NATO, na wschodniej flanceSojuszu stacjonuje ok. 40 tys. żołnierzy z różnych krajów członkowskich. W Polsce aktualnie stacjonuje ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Wzmocnienie obecności amerykańskich sił zbrojnych o dodatkowe 2 tys. żołnierzy będzie oznaczało wzrost presence amerykańskich sił zbrojnych w Polsce o ok. 44%.

Reakcje Polski i Rumunii

Wobec decyzji Prezydenta Bidena, Polska i Rumunia wyraziły zadowolenie z wzmocnienia obecności amerykańskich sił zbrojnych w regionie. Minister obrony Polski, Mariusz Błaszczak, powiedział, że decyzja Prezydenta Bidena jest „ważnym sygnałem wsparcia dla Polski i całej wschodniej flanki NATO”.

W Rumunii, prezydent Klaus Iohannis powiedział, że decyzja Prezydenta Bidena jest „ważnym krokiem w stronę wzmocnienia bezpieczeństwa regionu”.

Warto podkreślić, że decyzja Prezydenta Bidena jest krokiem w stronę wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, co jest szczególnie ważne wobec wzrostu napięcia na wschodniej flance Sojuszu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version