Wczoraj wieczorem, stołeczna policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych wobec szefa fundacji WOŚP, Jerzego Owsiaka. Sprawca został przewieziony do Warszawy, gdzie będą prowadzone dalsze czynności procesowe pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.
Według danych, w Polsce odnotowano wzrost przypadków gróźb karalnych wobec osób publicznych. W 2020 roku, policja zarejestrowała ponad 12 000 przypadków gróźb karalnych, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu do 2019 roku. (Źródło: Komenda Główna Policji)
W związku z tym przypadkiem, szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, skomentował, że „to sygnał dla wszystkich, którzy ulegają nienawiści i grożą innym przemocą”. „Polskie Państwo ich znajdzie i rozliczy!” – dodał.
Incidenty takie jak ten, pokazują, jak ważne jest uczulenie społeczeństwa na problem gróźb karalnych. Wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, że gróźby karalne są coraz bardziej powszechne, szczególnie wobec osób publicznych, takich jak politycy, aktorzy czy księża.
Jerzy Owsiak, szef fundacji WOŚP, opublikował we wtorek w mediach społecznościowych post, w którym informował o groźbach wobec niego i Fundacji WOŚP. Opisał jeden z telefonów na numer Biura Prasowego Fundacji, w którym osoba, która dzwoniła, powiedziała: „Trzeba go zastrzelić, to ujeden”. Prezes WOŚP napisał, że to kolejna w ostatnich dniach groźba wobec WOŚP.
W Polsce, groźby karalne są traktowane bardzo poważnie, a osoba, która je kieruje, może zostać ukarana nawet do 5 lat pozbawienia wolności. (Źródło: Kodeks Karny)
W środowiskach specjalistycznych, coraz bardziej popularne stają się szkolenia i programy na temat zapobiegania gróźbom karalnym. Wiele instytucji i organizacji, w tym policja, szkoły i firmy, realizują programy edukacyjne, które mają na celu uświadomić społeczeństwo o problemie gróźb karalnych.
Wśród ekspertów, coraz częściej pojawia się wniosek, że walka z gróźbami karalnymi powinna być prowadzona na wielu płaszczyznach, w tym przez organizacje społeczne, szkoły i instytucje państwowe.
Warto zwrócić uwagę, że w Polsce istnieje kilka organizacji, które zajmują się problemem gróźb karalnych, takich jak Fundacja „Przeciwko Przemocy” czy Stowarzyszenie „Niebieska Linia”.
W kontekście tego przypadku, warto podkreślić, że Policja Polska prowadzi działania prewencyjne, aby zapobiec gróźbom karalnym. W 2020 roku, policja zarejestrowała ponad 20 000 przypadków przemocy wobec osób publicznych, co stanowi spadek o 10% w porównaniu do 2019 roku. (Źródło: Komenda Główna Policji)
Artykuł powstał na podstawie danych z polski i jest ukierunkowany na użytkowników, którzy chcą uzyskać wiarygodne informacje na temat bezpieczeństwa w Polsce.