Rosnąca potęga Chin i jej aktywność wojskowa wzbudzają coraz większe zaniepokojenie na świecie. Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte, wyraził we wtorek podczas wizyty w Japonii obawy dotyczące rozbudowy arsenału Chin, ich wsparcia dla Rosji oraz ćwiczeń w pobliżu Tajwanu. Minister obrony Japonii, Gen Nakatani, ogłosił gotowość kraju do udziału w natowskiej misji dla Ukrainy (NSATU).
Chiny wspierają wysiłki Rosji, rozbudowują swoje siły zbrojne, w tym marynarkę wojenną, w szybkim tempie. Rutte, podsumowując swoją wizytę w porcie japońskiej marynarki wojennej Yokosuka, powiedział, że NATO z niepokojem obserwuje manewry chińskiej armii w pobliżu Tajwanu. Japonia postrzega Chiny jako zagrożenie w regionie i w ostatnich latach zintensyfikowała rozbudowę Sił Samoobrony, przygotowując się m.in. do nabycia zdolności uderzeniowych w postaci pocisków manewrujących dalekiego zasięgu.
Pekin zwykle reaguje krytycznie na modernizację arsenału i współpracę wojskową Tokio. Japonia rozszerzyła swoje więzi obronne z innymi państwami w regionie Indo-Pacyfiku, m.in. Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią, tworząc tzw. grupę IP4, czy Filipinami, a także z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W 2022 roku Japonia wydała na cele obronne około 50,3 mld dolarów, co stanowi około 1% jej PKB. Zgodnie z planami rządu Japonii, wydatki na obronę mają wzrosnąć do około 2% PKB w ciągu najbliższych kilku lat. Minister Nakatani, który spotkał się we wtorek z Ruttem w Tokio, powiedział, że Japonia chce uczestniczyć w misji Wsparcia NATO w sprawach Bezpieczeństwa i Szkolenia dla Ukrainy (NSATU) i zwrócił się z prośbą o opracowanie „niezbędnych procedur”.
Stany Zjednoczone planują rozmieścić drony obserwacyjne dalekiego zasięgu MQ-4C Triton na wyspie Okinawie, w południowej części archipelagu japońskiego w pobliżu Tajwanu. Rutte powiedział w rozmowie z Nakatanim, że Chiny, Korea Północna i Rosja intensyfikują swoje ćwiczenia wojskowe i współpracę, „podważając globalne bezpieczeństwo, co oznacza, że to, co dzieje się w regionie Euroatlantyckim, ma znaczenie w regionie Indo-Pacyfiku i na odwrót”.
Rutte, który po raz pierwszy odwiedził Japonię od czasu objęcia stanowiska szefa NATO w październiku ubiegłego roku, ma w środę spotkać się z premierem Shigeru Ishibą, który znany jest z idei stworzenia sojuszu azjatyckiego na wzór NATO. W 2022 roku NATO i Japonia podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, które obejmuje m.in. współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, walki z terroryzmem i rozwoju zdolności wojskowych.
W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku, Japonia i Stany Zjednoczone planują zintensyfikować współpracę wojskową i szkoleniową. W 2023 roku Japonia i Stany Zjednoczone przeprowadziły łącznie ponad 100 wspólnych ćwiczeń wojskowych, w tym ćwiczenia Keen Sword, które są jednymi z największych ćwiczeń wojskowych na świecie. Te ćwiczenia mają na celu poprawę współpracy i koordynacji między siłami zbrojnymi Japonii i Stanów Zjednoczonych, a także wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.
W ciągu najbliższych lat Japonia planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku, w tym poprzez udział w misjach pokojowych i operacjach humanitarnych. Japonia jest także aktywnym uczestnikiem Forum Regionu Azji i Pacyfiku (ARF), które jest platformą dla dyskusji i współpracy w sprawach bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. W 2022 roku Japonia była gospodarzem szczytu ARF, na którym omawiano m.in. tematy bezpieczeństwa morskiego, walki z terroryzmem i rozwoju gospodarczego.