Wypadki drogowe, w których są zaangażowani piesi, są coraz częstszymi zjawiskami na polskich drogach. Według danych Policji, tylko w 2020 roku zanotowano 3 444 wypadki, w których ranni byli piesi, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Najczęściej dochodzi do nich wieczorem, kiedy piesi są najmniej widoczni dla kierowców. W poniedziałkowy wieczór, około godziny 22:00, na skrzyżowaniu ulic Środkowej i Kowieńskiej doszło do poważnego wypadku, który potwierdza te statystyki.

65-letnia kobieta została potrącona przez taksówkę, gdy przechodziła przez przejście dla pieszych. Zdarzenie to zbiegło się w czasie z powrotem strażników miejskich z VI Oddziału Terenowego z interwencji. Strażnicy, zauważywszy zbiegowisko ludzi na skrzyżowaniu, natychmiast udali się na miejsce zdarzenia.

Według relacji świadków, kierowca taksówki nie zdołał zatrzymać pojazdu na czas, co skutkowało potrąceniem przechodzącej po pasach kobiety. Poszkodowana upadła na maskę samochodu, a następnie zsunęła się na asfalt. W wyniku wypadku doznała licznych potłuczeń i otarć skóry.

W Polsce, wśród przyczyn wypadków drogowych, w których są zaangażowani piesi, najczęściej wymienia się:

* brak oświetlenia na przejściach dla pieszych,
* nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców,
* brak uwagi i ostrożności pieszych.

Aby zapobiegać wypadkom, Straż Miejska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności zarówno przez kierowców, jak i pieszych, szczególnie po zmroku. Warto również przypomnieć o znaczeniu prawidłowego oświetlenia na przejściach dla pieszych oraz o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.

Wypadek ten jest przypomnieniem, że bezpieczeństwo pieszych jest priorytetem, którego należy przestrzegać. Dlatego ważne jest, aby piesi i kierowcy byli świadomi swoich obowiązków i praw na drodze, aby stosować się do przepisów ruchu drogowego i zachować ostrożność.

Na koniec, warto przypomnieć, że w Polsce istnieją również programy i inicjatywy, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, takie jak np. program „Bezpieczny pieszy” prowadzony przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródła:

* Policja, „Wypadki drogowe w 2020 roku”
* Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, „Program Bezpieczny pieszy”

Obserwuj nas w Google News

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version