Polska stoi przed coraz większymi wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Jednym z największych wyzwań jest brak obowiązkowej służby wojskowej, która mogłaby zagwarantować odpowiedni poziom przygotowania wojskowego społeczeństwa. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz uważa, że z perspektywy armii przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w Polsce jest nieuniknione. Jak powiedział w TVN24, Polska powinna dążyć do posiadania siedmiu milionów rezerwistów.
Doświadczenia Finlandii
Generał Klisz odwołał się do doświadczeń Finlandii, w której mieszka około 5,5 miliona osób, wśród których jest prawie milion rezerwistów, co stanowi blisko 20 proc. społeczeństwa. W Polsce, według generała, również powinno być siedem milionów rezerwistów. Dodał, że jedynym sposobem na tak szerokie przeszkolenie społeczeństwa jest wprowadzenie obowiązkowych szkoleń. Przyznał jednak, że obecnie nie jest to temat otwarcie dyskutowany.
Szkolenia Wojskowe
Generał Klisz dopytywany o to, ile szkolenia wojskowe powinny trwać, odpowiedział, że „w trzy dni nie zrobimy żołnierza”. – O żołnierzu mówimy w pierwszej kolejności, że jest (nim) ten, kto złożył przysięgę wojskową. Po trzech dniach nie jest to możliwe – powiedział. Według niego szkolenie podstawowe powinno trwać 40 dni, ale dzisiaj nie możemy sobie na to pozwolić.
Wsparcie Ukrainy
Generał Klisz wyjaśnił, że do tej pory na spotkaniach dowódców wojskowych państw europejskich nie został jeszcze wypracowany plan wojskowy wsparcia Ukrainy po ewentualnym zawarciu całkowitego rozejmu z Rosją. Dodał, że nie ma na razie również „planu politycznego”. – Moja wizyta w Londynie to był kolejny etap wypracowywania stanowiska i początek tego, co my, wojskowi, nazywamy planowaniem operacji w Ukrainie w momencie, gdy przestaną padać strzały – powiedział.
Armia Półmilionowa
Na początku marca premier Donald Tusk przedstawiając w Sejmie informację o sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa powiedział m.in. o „potrzebie posiadania w Polsce armii półmilionowej, razem z rezerwistami”. Zapowiedział wówczas również wprowadzenie powszechnych szkoleń wojskowych. W ramach programu w planach jest zwiększenie do 2027 roku możliwości szkoleniowych wojska do 100 tys. osób odbywających rocznie podstawowe (obecnie to ok. 40 tys.), trwające miesiąc przeszkolenie, a także upowszechnienie różnego rodzaju programów, takich jak „Trenuj z wojskiem”. Ich celem jest – jak podkreślił wiceszef MON Cezary Tomczyk – zapoznawanie społeczeństwa z wojskiem, upowszechnianie postaw proobronnych i zachęcanie do wstępowania w szeregi Sił Zbrojnych RP.
Konsekwencje
Wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej w Polsce może mieć znaczące konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego. Z jednej strony, może zapewnić większe bezpieczeństwo i przygotowanie społeczeństwa do ewentualnych zagrożeń. Z drugiej strony, może również negatywnie wpłynąć na gospodarkę i społeczeństwo, ponieważ będzie wymagało znacznych nakładów finansowych i ludzkich. Dlatego też, wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej powinno być starannie przemyślane i zbalansowane z innymi priorytetami państwa.
Wnioski
Wnioski z powyższych informacji są jednoznaczne: Polska potrzebuje silnej i przygotowanej armii, aby zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo narodowe. Wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej może być ważnym krokiem w tym kierunku, ale powinno być starannie przemyślane i zbalansowane z innymi priorytetami państwa.