Polski rząd przyjął decyzję, że każdy przedstawiciel izraelskiego rządu, niezależnie od rangi, będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach w Oświęcimiu bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Centralnymi postaciami tegorocznych obchodów będą ocaleni z Auschwitz-Birkenau. Bartoszewski podkreślił, że z uwagi na podeszły wiek wielu z nich, tegoroczne wydarzenia mogą być ostatnią okazją do ich udziału w ceremonii. To oni są naszymi najważniejszymi gośćmi – zaznaczył dyplomata.
Podczas wywiadu poruszono także temat możliwego udziału izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu. Wiceszef MSZ uznał takie rozważania za hipotetyczne, ponieważ Netanjahu nie zgłaszał chęci udziału w obchodach. To czysto hipotetyczne pytanie. Premier Netanjahu nigdy nie powiedział, że chce przyjechać, a ja nigdy nie powiedziałem, że aresztowalibyśmy go, gdyby przyjechał – odpowiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
W tle pojawia się jednak kwestia nakazu aresztowania Netanjahu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Bartoszewski przypomniał, że Polska jako kraj sygnatariusz zobowiązuje się do respektowania postanowień MTK, ale zaznaczył, że polski rząd podjął w tej sprawie szczególną decyzję o gwarancji bezpieczeństwa.
Według danych polskiego MSZ, w 2022 roku Polska była trzecim co do wielkości dostawcą pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Łączna wartość pomocy przekazanej przez Polskę w 2022 roku wyniosła ponad 10 milionów euro. Polska jest także aktywnym uczestnikiem międzynarodowych starań o rozwiązanie konfliktu w Strefie Gazy.
Rzecznik MSZ, Paweł Wroński, zdementował fałszywe informacje, jakoby Polska planowała aresztować Netanjahu, jeśli ten pojawiłby się w Auschwitz. Wroński podkreślił, że Bartoszewski nigdy nie wypowiedział takich słów. Polski rząd jest zobowiązany do przestrzegania prawa i zasad międzynarodowych, w tym MTK.
Warto zwrócić uwagę, że Polska i Izrael mają długą historię współpracy w sprawach międzynarodowych. Obie kraje są członkami NATO i ONZ, a także współpracują w ramach Unii Europejskiej. W 2022 roku polsko-izraelskie obroty handlowe wyniosły ponad 2,5 miliarda euro.
W związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, polski rząd przygotował szereg wydarzeń i inicjatyw, aby upamiętnić ofiary Holocaustu. W Oświęcimiu odbędzie się ceremonia, w której wezmą udział przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych, a także ocaleni z Auschwitz-Birkenau.
Polska jest zaangażowana w przeciwdziałanie zbrodniom wojennym i ludobójstwu, a także w promowanie pokoju i stabilizacji na świecie. Polski rząd jest przekonany, że współpraca międzynarodowa jest niezbędna do rozwiązania konfliktów i zagrożeń dla bezpieczeństwa na świecie.