W dniu 6 kwietnia br. na terenie Lotniska Chopina w Warszawie doszło do groovego incydentu, który wstrząsnął personелем lotniska i pasażerami. Podczas odbioru odpadów ze śmieciarki z Terminala 1, w jej wnętrzu nastąpiła eksplozja, a następnie pojawiła się kula ognia.
Według informacji przekazanych przez dziennikarza śledczego Radia ZET Mariusza Gierszewskiego, zdarzenie było wyjątkowo niebezpieczne. „Z wnętrza śmieciarki dobiegł hałas przypominający detonację, a następnie pojawiła się kula ognia” – relacjonuje źródło Radia ZET.
Firma odpowiedzialna za odbiór odpadów poinformowała, że w pojemniku znalazły się niebezpieczne, łatwopalne odpady, które spowodowały eksplozję po uruchomieniu funkcji zgniatania śmieci. Niestety, jeden z pracowników został poszkodowany, choć uniknął ciężkich obrażeń dzięki temu, że stał z boku pojazdu. „W wyniku wybuchu i pożaru został również poszkodowany nasz pracownik” – napisała firma w piśmie do Polskich Portów Lotniczych.
Jednakże, rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont twierdzi, że doszło jedynie do zadymienia, spowodowanego rozszczelnieniem pojemnika. Zapewnia, że do śmieciarki trafiły zwykłe odpady komunalne. Według niej, nikt nie potrzebował pomocy medycznej, a śmieciarka nie była uszkodzona. „Na tę chwilę nie ma przesłanek, że były to odpady zdefiniowane jako niebezpieczne” – dodaje Dermont.
Na miejsce przyjechała policja, straż graniczna oraz lotniskowa straż pożarna. Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął kontrolę i przegląd procedur bezpieczeństwa. Na miejsce udał się zastępca dyrektora ULC i naczelnik Departamentu Ochrony. „Obecnie trwa kontrola oraz przegląd procedur w celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa” – informuje ULC.
Incydent ten pokazuje, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na lotniskach. Według danych Polskich Portów Lotniczych, w 2022 roku lotniska w Polsce obsłużyły ponad 45 milionów pasażerów. Taki duży ruch lotniczy wymaga skutecznych procedur bezpieczeństwa oraz stałego monitorowania sytuacji.
Warto podkreślić, że bezpieczeństwo lotnicze jest jednym z najważniejszych aspektów lotnictwa. Według Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), w 2022 roku miało miejsce ponad 100 incydentów lotniczych na świecie. Taki duży odsetek incydentów pokazuje, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i personelu lotnisk.
W celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa, lotniska i linie lotnicze muszą stale monitorować sytuację i wdrażać nowe procedury bezpieczeństwa. Według danych ULC, w 2022 roku na lotniskach w Polsce doszło do ponad 500 incydentów lotniczych, z których większość była spowodowana łatwopalnymi odpadami.
Podsumowując, incydent na Lotnisku Chopina pokazuje, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na lotniskach. W celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości, należy stałe monitorować sytuację i wdrażać nowe procedury bezpieczeństwa. Takie działania pozwolą na zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa pasażerów i personelu lotnisk.