W Polsce każdego roku notujemy tysiące wypadków drogowych, w których użytkownicy dróg są narażeni na niebezpieczeństwo. Wostatniej doby, około godziny 22, doszło do poważnego zderzenia samochodu osobowego marki BMW z pługiem (koparką) w al. Prymasa Tysiąclecia, przed tunelem w kierunku Ochoty. Na miejscu zdarzenia policja, ZRM i straż pożarna podejmowały próby ratowania osób poszkodowanych.
W wyniku tego tragicznego zdarzenia, jedna osoba została zabrana do szpitala i była badana w karetce pogotowia. Dwa pasy ruchu były zablokowane, co spowodowało duże utrudnienia w ruchu drogowym. Na miejscu zdarzenia pracowały również dwa zastępy straży pożarnej, które pomagały w akcji ratowniczej.
Statystyki wypadków drogowych w Polsce
Według danych z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w 2020 roku w Polsce doszło do 34 446 wypadków drogowych, w których zginęło 3 067 osób, a 41 611 zostało rannych. Warto zauważyć, że w każdej minucie na polskich drogach dochodzi do 2,5 wypadków, co stanowi 36,5 wypadków na godzinę.
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych
Analiza danych wypadków drogowych prowadzi do wniosku, że większość wypadków jest spowodowana przez:
* Nadmierną prędkość (42,4% wszystkich wypadków)
* Nieprawidłowe wyprzedzanie (23,4% wszystkich wypadków)
* Niewłaściwe wykorzystanie pasa ruchu (15,7% wszystkich wypadków)
Czas na zmiany
Wypadki drogowe to jedna z największych przyczyn śmierci w Polsce. Aby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na polskich drogach, konieczne jest wprowadzenie zmian w prawie o ruchu drogowym, polepszanie infrastruktury drogowej i propagowanie bezpiecznej jazdy.
Bezpieczeństwo drogowe to nasza wspólna spraw
W związku z tym, że wypadki drogowe są jednym z największych problemów społecznych, każdy z nas powinien mieć świadomość roli, którą odegra w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, przestrzeganie ograniczeń prędkości i branie udziału w prowadzeniu kampanii propagujących bezpieczeństwo drogowe to tylko niektóre z elementów, które mogą pomóc zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na polskich drogach.
Źródła
* Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
* Polska Agencja Prasowa
* Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa