W Polsce, gdzie rocznie ginie ponad 3 tysiące osób w wypadkach drogowych, Policja stale prowadzi działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jednym z takich przykładów jest ostatnie zatrzymanie 30-letniego kierowcy Toyoty, który zignorował sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu i kontynuował jazdę drogą krajową S7 z zawartością 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Dziękujemy obywatelskiemu zgłoszeniu
Wszystko zaczęło się we wtorek po godzinie 13, kiedy dyżurny grójeckiej komendy otrzymał informację od innego uczestnika ruchu, który zauważył podejrzane zachowanie kierowcy Toyoty. Ten anonimowy bohater, dzięki swojej czujności i obywatelskiej postawie, ułatwił Policji zatrzymanie kierowcy, który swoim zachowaniem stanowił zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi.
Pościg i zatrzymanie
Mundurowi natychmiast podjęli działania, aby zatrzymać kierowcę. Gdy się pojawił na trasie, zauważył opisany samochód i dał sygnał do zatrzymania, aby sprawdzić stan trzeźwości kierowcy. Jednak mężczyzna zaczął uciekać, ignorując sygnały świetlne i dźwiękowe. Funkcjonariusze podjęli pościg, który zakończył się zatrzymaniem pojazdu w miejscowości Głuchów po przejechaniu około 2 km.
Kara za jazdę w stanie nietrzeźwości
W przeprowadzonym na miejscu badaniu alkomat wskazał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz 30-letni mieszkaniec Warszawy będzie odpowiadał przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie do kontroli. Za takie przestępstwo grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami nawet na 15 lat oraz obowiązek zapłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej określonej kwoty w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Statystyki wypadków drogowych w Polsce
Według danych Policji, w 2020 roku w Polsce było 33 693 wypadków drogowych, w których zginęło 3 013 osób, a 44 142 zostały ranne. Najczęściej przyczyną wypadków były: nadmierna prędkość (25,1%), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (23,4%), nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa przejazdu (14,5%) i jazda w stanie nietrzeźwości (6,4%).
Dlaczego jazda w stanie nietrzeźwości jest tak niebezpieczna?
Jazda w stanie nietrzeźwości jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zachowań na drodze. Alkohol zaburza szybkość reakcji, zdolność koncentracji i koordynację ruchów, co sprawia, że kierowca może stracić kontrolę nad pojazdem. Według danych Ministerstwa Infrastruktury, w 2020 roku w wypadkach drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu, zginęło 543 osób, a 7 333 zostały ranne.
Co możemy zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach?
Aby zapobiec wypadkom drogowym, każdy z nas może podjąć pewne kroki. Najważniejszym jest nie jeździć po alkoholu i nie dopuścić do jazdy osób, które są pod jego wpływem. Dodatkowo, warto stosować bezpieczne zachowania na drodze, takie jak przestrzeganie ograniczeń prędkości, noszenie pasa bezpieczeństwa i kasku, a także korzystanie z telefonu tylko w sytuacjach, gdy pojazd jest zatrzymany.
Źródło: KPP w Grójcu, Ministerstwo Infrastruktury, Policja