W minionych tygodniach policjanci zatrzymali kilku kierujących, którzy podejmowali ryzyko i łamali przepisy ruchu drogowego, przekraczając dopuszczalną prędkość. Wypadki drogowe to jeden z najważniejszych problemów, z którymi boryka się społeczeństwo, a którego skutki mogą być tragiczne.
W Polsce, w ciągu ostatnich dwóch lat, liczba wypadków drogowych spadła o około 10%, ale nadal są one jedną z głównych przyczyn śmierci na polskich drogach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2020 roku na polskich drogach zginęło 2 862 osób, a 34 434 zostały ranne.
Warto podkreślić, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości to jeden z najczęstszych czynników, które przyczyniają się do powstania wypadków drogowych. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2020 roku aż 27% wypadków drogowych spowodowanych było przez przekroczenie dopuszczalnej prędkości.
W ostatnim czasie policjanci zatrzymali kilku kierujących, którzy popełnili poważne wykroczenia drogowe. Pierwszy z nich został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł, kolejnych dwóch musiało zapłacić jeszcze więcej, bo 2500 zł. Wszyscy trzej stracili prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, a ich stan punktów karnych powiększył się o kolejne 10.
Rekordowe kary dla kierujących, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, to sygnał, że policja nie schlebia przekraczającym prędkość. Funkcjonariusze, którzy patrolują drogi, mają na względzie dobro wszystkich uczestników ruchu drogowego i nie mieli, nie mają i nie będą mieli taryfy ulgowej dla kierujących, którzy podejmują ryzyko i łamią przepisy.
Warto również podkreślić, że kierujący, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, nie tylko narażają swoje życie, ale również życie innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki pokazują, że w przypadku wypadków drogowych spowodowanych przez przekroczenie dopuszczalnej prędkości, często giną osoby, które nie ponoszą winy za wypadek.
W związku z tym, warto pamiętać o zasadach SECURITY, które powinni stosować wszyscy użytkownicy dróg:
* S – Stać na bezpiecznej odległości od innego pojazdu
* E – Egzekwować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego
* C – Czasem zwolnić, aby uniknąć niebezpieczeństwa
* U – Uważnie obserwować drogę i innych uczestników ruchu
* R – Respektować ograniczenia prędkości i inne znaki drogowe
* I – Informować się o warunkach pogodowych i drogowych
* T – Trzymać się obowiązujących przepisów ruchu drogowego
* Y – Zachować trzeźwość i nie prowadzić pojazdu po alkoholu
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach to wspólna odpowiedzialność wszystkich użytkowników dróg. Dlatego, jeśli zobaczysz kierującego, który podejmuje ryzyko i łamie przepisy, zgłoś to policji. Razem możemy stworzyć bezpieczniejsze drogi dla wszystkich.