W Polsce, coraz częściej spotyka się przypadki nietrzeźwych rowerzystów, którzy stwarzają poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. W czwartek, 20 stycznia 2022 roku, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę na ulicy Kościeliskiej w Zakopanem, który okazał się mieć ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Wynik badania alkomatem: ponad 0,5 promila alkoholu
Podczas legitymowania, policjanci wyczuli od kierującego woń alkoholu, co skłoniło ich do przeprowadzenia badania alkomatem. Wynik okazał się alarmujący: 37-latek z powiatu otwockiego miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Taka wartość jest już przyporządkowana do stanu nietrzeźwości, co grozi poważnymi konsekwencjami.
Mandat karny: 2500 złotych
W związku z powyższym, nietrzeźwy rowerzysta otrzymał mandat karny w wysokości 2500 złotych. Jest to kara za wykroczenie polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu, co jest przyporządkowane do kategorii wyższych kar w nowym taryfikatorze, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku.
Nowy taryfikator: wyższe kary za nietrzeźwość
Nowy taryfikator wprowadził zmiany w karach za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu. Teraz, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł. Natomiast, jeśli kierujący jest w stanie upojenia (między 0,2 promila a 0,5 promila), kara to 1000 złotych.
Nietrzeźwi rowerzyści: poważne zagrożenie dla uczestników ruchu
Nietrzeźwi rowerzyści są poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. W konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. W 2020 roku, w Polsce odnotowano 4456 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których zginęło 134 osoby, a 4551 zostało rannych.
Statystyki: nietrzeźwi kierowcy to największe zagrożenie
Według danych Policji, w 2020 roku, w Polsce odnotowano 34 644 przypadki nietrzeźwych kierowców. To aż o 15% więcej niż w roku poprzednim. W tym samym roku, w wyniku wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, zginęło 534 osób, a 7437 zostało rannych.
Bezpieczeństwo na drogach:apel do rowerzystów i kierowców
W związku z tym, apelujemy do wszystkich rowerzystów i kierowców, aby podejmowali się jazdy w stanie trzeźwości. Nietrzeźwi kierujący są poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Pamiętaj, że jednym zabezpieczeniem przed tragicznymi wypadkami jest trzeźwość i ostrożność na drodze.
Źródła:
[1] Policja Krakowska, „Nietrzeźwy rowerzysta zatrzymany przez policjantów”, 20.01.2022 r.
[2] Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń, Dziennik Ustaw z 2021 r. poz. 2445
[3] Policja, „Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku”, 2021 r.