W weekend każdego roku Polska obserwuje wzrost liczby wypadków drogowych, szczególnie na trasach ekspresowych. Statystyki pokazują, że w 2020 roku na polskich drogach zginęło prawie 3,5 tysiąca osób, a ponad 37 tysięcy zostało rannych. Czyli, co piąty wypadek kończy się śmiercią lub ciężkim uszkodzeniem ciała. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku niedostatecznej ostrożności, prędkości i… alkoholu.

W ostatni weekend na trasie S8 między Warszawą a Białymstokiem doszło do dramatycznej sytuacji, która mogłaby się skończyć tragedią. Pijana grupa z Warszawy, prowadząc BMW, spowodowała zagrożenie w ruchu drogowym, co skończyło się czterokilometrowym korkiem i zatrzymaniem przez policję.

Czterech mężczyzn z grupy, każdy z zawartością alkoholu od 1,5 do 2 promili, próbowało wmówić policjantom, że nie byli za kierownicą. Jednakże, jeden z nich, 41-letni warszawiak, nie tylko przyznał się do winy, ale także okazał się być bez prawa jazdy. Kierowanie w stanie nietrzeźwości to jeden z najczęstszych powodów wypadków drogowych w Polsce.

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2020 roku Policja zatrzymała ponad 12 tysięcy osób za kierowanie w stanie nietrzeźwości. To o ponad 2 tysiące więcej niż rok wcześniej. Każdego roku Polska notuje wzrost liczby wypadków drogowych, spowodowanych przez osoby nietrzeźwe.

Dlaczego tak się dzieje? Czy Polacy nie doceniają ryzyka, jakim jest prowadzenie pojazdu po alkoholu? Czyżby alkohol i kierownica to dobre połączenie? Niestety, odpowiedź brzmi nie.

Prowadzenie pojazdu po alkoholu to śmiertelne połączenie, które może spowodować tragedię nie tylko dla kierowcy, ale także dla pasażerów i innych użytkowników drogi.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach to nasze wspólne obowiązki. Pamiętajmy, że alkohol i kierownica to śmiertelne połączenie, które nigdy nie powinno być łączone. Czas na zmianę!

Źródła:

* Komenda Główna Policji: https://www.policja.pl/aktualnosci/14524,wypadki-drogowe-w-polsce-w-2020-roku.html
* World Health Organization: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/road-traffic-injuries
* GUS: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zycie-spoleczne/zagrozenia-i-bezpieczenstwo/9666,wypadki-drogowe-w-polsce-w-2020-roku.html

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version