W dniu 27 stycznia 2023 roku, w 78. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, na terenie byłego obozu odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu. W tym szczególnym dniu, wiele krajów, w tym Izrael, przysłali swoich przedstawicieli, aby uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Premier Polski, Donald Tusk, zapewnił, że każdy przedstawiciel Izraela, niezależnie od rangi, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany podczas uroczystości.
W ostatnich dniach, rząd Polski przygotował specjalne stanowisko, które zagwarantuje wszystkim gościom uroczystości rocznicowych w Oświęcimiu bezpieczny pobyt. Premier Tusk podkreślił, że przedstawiciele Izraela, w szczególności, będą mieli pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, gdyż wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz jest szczególnie ważna w rocznicę wyzwolenia.
Według informacji z ambasady, Izrael będzie reprezentowany przez ministra edukacji. Premier Tusk zapewnił, że niezależnie od tego, kto będzie reprezentował Izrael, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany. Tusk podkreślił, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której liderzy polityczni państwa Izrael nie mogliby bezpiecznie uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Warto zauważyć, że w 2022 roku, liczba turystów wizytujących Auschwitz wzrosła o 10% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając liczbę 2,2 mln osób. Jest to najwyższy wynik od czasu otwarcia muzeum w 1947 roku. Tak wysoki wzrost zainteresowania jest wynikiem coraz większej świadomości na temat tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
Premier Tusk także skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę, twierdząc, że prezydent sprawił, iż ta sprawa nabiera charakteru demonstracji politycznej. Tusk ocenił, że czasami jest niepotrzebnie medializowany, co może powodować więcej szkody niż korzyści. Premier podkreślił, że są sprawy, które powinno się załatwiać w dyskrecji, szczególnie wtedy, kiedy mają wagę i są rzeczywiście skomplikowane.
Wielokrotnie podejmowane przez rząd Polski działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa wizytujących Auschwitz są wynikiem wcześniejszych incydentów, takich jak atak na izraelskiego ministra spraw zagranicznych w 2019 roku. Wtedy minister został zaatakowany przez grupę osób, które protestowały przeciwko izraelskiej polityce wobec Palestyńczyków.
Warto zauważyć, że Auschwitz jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Holokauście w Polsce. Miejsce to jest narodowym miejscem pamięci i muzeum, które było obozem koncentracyjnym od 1940 do 1945 roku. W tym czasie, około 1,1 miliona ludzi straciło życie w tym obozie, w tym około 960 tysięcy Żydów.
W kontekście uroczystości w Auschwitz, premier Tusk odniósł się także do potrzeby współpracy między rządem a prezydentem. Tusk zapowiedział, że będzie prosił prezydenta o znalezienie innych metod komunikowania się z rządem w tak ważnych i czasami delikatnych kwestiach, niż poprzez medialne demonstracje.