W dniu dzisiejszym, z wielkim smutkiem, musimy się pożegnać z wybitną Barbarą Krafftówną, która odeszła na wieczny spoczynek. Informację potwierdził Związek Artystów Scen Polskich.

Barbara Krafftówna była legendą polskiego teatru, aktorką filmową i teatralną, artystką kabaretową i piosenkarką. W swojej karierze, trwającej ponad 70 lat, wykreowała wiele niezapomnianych ról, pozostawiając trwały ślad w historii polskiej kultury.

Wczesne lata i edukacja

Urodziła się w czasie wojny, kiedy to zapoczątkowała swoją przygodę z aktorstwem, biorąc udział w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla. W tym samym miejscu uczyła się pantomimy i tańca.

Kariera teatralna

W 1946 roku zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdyni, rolą Rybaczki w Homerze i Orchidei Tadeusza Gajcego. Następnie, wraz z Iwo Gallem, przeniosła się do Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie występowała do 1950 roku.

W kolejnych latach, Barbara Krafftówna była aktorką wielu teatrów warszawskich, takich jak Teatr Nowa Warszawa, Teatr Estrada, Teatr Komedia, Teatr Dramatyczny i Teatr Narodowy. Występowała również gościnnie w zagranicznych teatrach, m.in. w paryskim Teatrze Narodów.

Rola w sztuce awangardowej

W latach 50. i 60. XX wieku, Barbara Krafftówna była jedną z pionierek sztuki awangardowej w Polsce. Występowała w przedstawieniach, które prezentowały nową dramaturgię, taką jak dzieła Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka.

Czas w Stanach Zjednoczonych

W 1982 roku, Barbara Krafftówna wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędziła kilkanaście lat. W tym czasie, występowała w polonijnym teatrze i wyreżyserowała spektakl Kram z piosenkami Leona Schillera.

Powrót do Polski

W 1997 roku, powróciła do Polski i kontynuowała swoją karierę aktorską. Występowała w Театrze Muzycznym w Gdyni i Teatrze Narodowym w Warszawie.

Ostatnie lata

W 2006 roku, z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej, Barbara Krafftówna wystąpiła w napisanym specjalnie dla niej monodramie Remigiusza Grzeli Błękitny diabeł. W 2010 roku, z okazji 65-lecia pracy artystycznej, odbył się Jubileusz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Odznaczenia i nagrody

Barbara Krafftówna była odznaczona wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Dziś, mamy zaszczyt wspominać wielką artystkę, którą pozostanie w naszych sercach na wieczność. Barbara Krafftówna – Legenda Polskiego Teatru.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version