Świat stoi przed pytaniem, kto zostanie nowym papieżem. Po śmierci papieża Franciszka, który zmarł w Wielki Poniedziałek (21 kwietnia) w wieku 88 lat, Kościół pogrążony jest w żałobie. W Watykanie trwają przygotowania do pogrzebu Franciszka, a także wyboru nowego papieża – konklawe. Nowego papieża wybierze 135 kardynałów z ponad 70 krajów świata. Wśród potencjalnych następców Franciszka wymieniany jest kardynał Jean-Marc Aveline, metropolita Marsylii (od 2019 roku) i przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji (od 2025 roku).
Kardynał Jean-Marc Aveline: życiorys i kariera
Kardynał Aveline urodził się 26 grudnia 1958 roku w Algierii, w mieście Sidi bel Abbes. Gdy miał cztery lata, jego rodzina została zmuszona do opuszczenia kraju podczas odzyskania niepodległości. Po tułaczce rodzina Aveline ostatecznie osiedliła się na stałe w jednej z najbiedniejszych dzielnic Marsylii we Francji. To właśnie w tym mieście Jean-Marc Aveline uczył się, by w 1975 roku zdać maturę, a następnie rozpocząć studia wyższe w seminarium w Awinionie. Seminarium ukończył w Paryżu. W Institut Catholique de Paris ukończył grekę, hebrajski i teologię. Z kolei na Sorbonie studiował filozofię. Święcenia kapłańskie przyjął 3 listopada 1984 roku.
Kariera kardynała Aveline
Kontynuował studiowanie teologii aż do doktoratu. Przez kilka lat kierował seminarium w Marsylii. W latach 1992–2002 kierował założonym przez siebie instytutem teologicznym, a następnie pełni funkcję m.in. wikariusza biskupiego ds. formacji oraz wikariusza generalnego. W 2019 roku został mianowany metropolitą Marsylii, a w 2025 roku objął stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji.
Kardynał Aveline: faworyt konklawe
Mówi się o kardynale Aveline jako o jednym z faworytów konklawe. Francuska prasa wskazuje, że był on „faworytem” i „ulubionym” kardynałem papieża Franciszka, duchowny niezwykle otwartym na sprawy dialogu międzyreligijnego, a także problemów migracji z uwagi na własne doświadczenia. Burmistrz Marsylii nazwał go „człowiekiem o ponadprzeciętnej inteligencji”. Kardynał Aveline mówi, że lubi Marsylię, bo „ponieważ znajduje się ona na linii podziału, która jest jednocześnie punktem spotkania”.
Co można oczekiwać od kardynała Aveline
Obserwatorzy wskazują, że kardynał Aveline prawdopodobnie prowadziłby Kościół zachowując drogę, którą wyznaczył papież Franciszek, co według ekspertów – może być zarówno jego zaletą, jak i wadą. Kardynał Aveline miał mieć duży wpływ na papieża Franciszka, co zaowocowało m.in. pielgrzymką do Francji. Zobacz również, jak kardynał Aveline może wpłynąć na przyszłość Kościoła.
Według danych Kongregacji do spraw Biskupów w Watykanie, kardynał Aveline jest jednym z najbardziej doświadczonych i zdolnych kardynałów w Kościele. Jego doświadczenie w dialogu międzyreligijnym i rozwiązywaniu problemów migracji może być kluczowe w przyszłości Kościoła. Zobacz również, jak kardynał Aveline może wpłynąć na Kościół w Polsce.