Papież Franciszek zmarł w Wielkanocny Poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Po mszy trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Prezydent Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda będą reprezentować Polskę na pogrzebie. Wraz z nimi uda się do Watykanu marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Z Włoch przybędzie prezydent Sergio Mattarella oraz premier Giorgia Meloni. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wraz z małżonką Melanią również zapowiedzieli swoją obecność.
W pogrzebie wezmą udział liczni prezydenci, premierzy oraz członkowie rodzin królewskich. Wśród nich będą prezydent Niemiec Olaf Scholz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, prezydent Czech Petr Fiala oraz premier Belgii Bart De Wever. Portugalię reprezentować będą prezydent Marcelo Rebelo de Sousa oraz premier Luis Montenegro.
Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na żywo w telewizji na kanałach TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News oraz EWTN Polska. Transmisja rozpocznie się w sobotę o godz. 10 czasu polskiego.
Warto dodać, że papież Franciszek był ceniony za swoją otwartość i wiernych na całym świecie. Jego pontyfikat trwał ponad 10 lat i był okresem wielu zmian w Kościele katolickim. Papież Franciszek był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym papieżem z zakonu jezuitów.
Według ostatnich danych, pogrzeb papieża Franciszka może zostać obejrzany przez ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Jest to wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu, które łączy ludzi z różnych kultur i krajów.
Watykan przygotowuje się do przyjęcia tysięcy gości, którzy przybędą do Rzymu, aby uczestniczyć w pogrzebie. Miasto zostało odpowiednio przygotowane, aby mogło pomieścić taką ilość ludzi. Władze zapewniają, że pogrzeb będzie miał międzynarodowy charakter i będzie okazją do żałoby i szacunku dla papieża Franciszka.
Źródła:
– Kuria Rzymska
– Watykańskie Radio
– PAP
– Reuters
– BBC