Śmierć papieża Franciszka, pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, wywołała reakcje na całym świecie. W jego rodzinnej Argentynie wiadomość została przyjęta z wyrazami smutku i niedowierzania. Podczas 12-letniego pontyfikatu Franciszek ani razu nie odwiedził ojczyzny, chociaż był w czterech z pięciu państw sąsiadujących z Argentyną.
Dlaczego papież Franciszek nie wrócił do Argentyny?
Według argentyńskich mediów, Franciszek tęsknił za rytmem metropolii Buenos Aires i za prostotą argentyńskiej prowincji. Jako arcybiskup w stolicy często jeździł metrem i autobusami, odwiedzał ubogie dzielnice. W Watykanie wolał jednak mierzyć się z osobistą nostalgią, niż zostać wykorzystany politycznie przez którykolwiek z kolejnych rządów w spolaryzowanym politycznie kraju.
Fakt, że papież nigdy nie wrócił do Argentyny, był rozczarowaniem dla wielu jego rodaków. Obecny arcybiskup Buenos Aires Jorge Ignacio Garcia Cuerva powiedział, że argentyńscy wierni są „sierotami po ojcu, który głęboko kochał swój kraj, ale musiał się nauczyć być ojcem dla całego świata”.
Reakcje w Argentynie
U części Argentyńczyków początkowa duma i euforia z powodu wyboru ich rodaka na papieża z czasem zaczęła ustępować miejsca rozczarowaniu. Według badań instytutu Pew Research Center, odsetek osób pozytywnie oceniających papieża spadł tam z 91 proc. w 2013 roku do 64 proc. w roku 2024.
Konserwatyści zarzucali mu podważanie ugruntowanych tradycji, a liberałowie liczyli na głębsze przemiany. Niektórzy politycy i komentatorzy, zwłaszcza z lewej strony sceny politycznej, zarzucali Franciszkowi, że jako jezuicki prowincjał w Buenos Aires nie robił dość, by przeciwstawić się brutalnej dyktaturze wojskowej (1976-1983).
Pojawiały się nawet oskarżenia o współpracę z juntą, ale sędzia badający sprawę i prominentni działacze z tamtych lat uznali je za bezpodstawne.
Napięte stosunki pomiędzy Franciszkiem a prezydentem Argentyny Mileim
Komentatorzy zwracają też uwagę na napięte stosunki pomiędzy Franciszkiem a obecnym prezydentem Argentyny Mileim, zagorzałym antykomunistą i zwolennikiem neoliberalnego spojrzenia na gospodarkę. W kampanii wyborczej Milei ostro krytykował papieża, nazywając go „imbecylem” i „reprezentantem zła na Ziemi”. Później złagodził ton i spotkał się z Franciszkiem w Watykanie, ale różnice ideologiczne pozostały.
Śmierć papieża Franciszka
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę, 26 kwietnia na placu Świętego Piotra w Watykanie o godz. 10.
Biografia papieża Franciszka
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. W 1958 roku, po ciężkiej chorobie, wstąpił do zakonu jezuitów. W 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie. Biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires i biskupem tytularnym Auki został mianowany w 1992 roku. Sześć lat później został arcybiskupem Buenos Aires. Od 2013 roku pełnił rolę głowy Kościoła katolickiego.