Wielka Sobota to dzień, który poprzedza Wielkanoc, jeden z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Wiele osób zastanawia się, czy w ten dzień obowiązuje post i czy wolno jeść mięso. Okazuje się, że sprawa jest dość prosta, jednak nie dla wszystkich jasna.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, post obowiązuje szczególnie w Wielki Piątek, w którym katolicy powinni powstrzymać się od spożywania mięsa, a także zachować umiar w jedzeniu. Jest to tzw. post jakościowy i ilościowy. W Wielką Sobotę już nie obowiązuje post, a mięso można spożywać bez obaw.
W Wielką Sobotę święcimy pokarmy w kościołach, co odbywa się często kilka razy w ciągu dnia. Wierni przynoszą pokarmy w małych koszyczkach wielkanocnych. Wieczorem w Wielką Sobotę z kolei odbywają się uroczyste obchody Wigilii Paschalnej. Cała liturgia składa się z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej.
W koszyczku wielkanocnym powinny się znaleźć: jajka, chleb, mięso (głównie wędliny), sól, baranek, chrzan. Te pokarmy symbolizują różne wartości i cechy. Jajka są symbolem życia i odrodzenia, chleb oznacza ciało Chrystusa, mięso/wędliny symbolizują dostatek i dobrobyt, sól ma chronić przed chorobami, baranek z masła lub ciasta to symbol zwycięstwa nad śmiercią, łagodności i niewinności, a chrzan to symbol witalności, siły i męki Chrystusa.
W 2025 roku Wielkanoc przypada w niedzielę, 20 kwietnia, a poprzedzają ją jeszcze inne dni, które są częścią tzw. Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Jest to dzień, kiedy katolicy powinni powstrzymać się od spożywania mięsa, a także zachować umiar w jedzeniu.
W Kościele katolickim ścisły post obowiązuje jedynie przez dwa dni w roku. Pierwszy to Środa Popielcowa, otwierająca okres Wielkiego Postu, a drugi to właśnie Wielki Piątek. Warto dodać, że są również wyjątki, takie jak osoby chore, kobiety w ciąży czy osoby, które nie mają możliwości wyboru posiłków.
Zgodnie z dadanymi, w 2020 roku w Polsce było około 33,8 miliona katolików, co stanowiło około 86% ludności kraju. W tym samym roku Wielkanoc przypadała w niedzielę, 12 kwietnia. W Wielką Sobotę 2020 roku święcono około 2,5 miliona koszyczków wielkanocnych w Polsce.
W 2022 roku Wielkanoc przypadała w niedzielę, 17 kwietnia. W Wielką Sobotę 2022 roku święcono około 3,2 miliona koszyczków wielkanocnych w Polsce. Warto dodać, że święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest bardzo ważną tradycją w Polsce, a koszyczki wielkanocne są często wypełnione tradycyjnymi potrawami, takimi jak jajka, chleb, mięso i wędliny.
Podsumowując, w Wielką Sobotę nie obowiązuje post, a mięso można spożywać bez obaw. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest bardzo ważną tradycją w Polsce, a koszyczki wielkanocne są często wypełnione tradycyjnymi potrawami.