Premier Donald Tusk przyjął rezygnację Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak, dotychczasowej szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Informację o rezygnacji potwierdziła Kancelaria Premiera. Decyzja ta ma związek z jej przesłuchaniem przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.
Podczas przesłuchania, Kwiatkowska-Gurdak odmawiała odpowiedzi na wiele pytań, powołując się na tajemnicę operacyjną i prowadzone śledztwo. Premier Donald Tusk oczekiwał od niej wyjaśnień w tej sprawie. Tusk ogłosił decyzję najpierw na portalu X, nie podając nazwiska szefowej CBA. Kancelaria Premiera później potwierdziła, że chodzi o Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak.
Warto przypomnieć, że CBA jest jedną z najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za walkę z korupcją w Polsce. Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak była szefową CBA od 2020 roku. Zgodnie z danymi zawartymi w Raporcie z realizacji Strategii Antykorupcyjnej za 2022 rok, CBA zakończyło 333 postępowania, w wyniku których oskarżono 434 osoby.
Zobacz także: Polska walczy z korupcją, antykorupcyjne działania, CBA, Pegasus.
Od 21 lutego obowiązki szefa CBA będzie wykonywał Tomasz Strzelczyk, który jest obecnie zastępcą szefa CBA. Strzelczyk jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy w instytucjach państwowych. Wcześniej pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie zajmował się m.in. walką z korupcją i zorganizowaną przestępczością.
Rezygnacja Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak oraz powołanie Tomasza Strzelczyka na stanowisko szefa CBA to ważne wydarzenia w polskiej polityce. CBA to instytucja, która odgrywa kluczową rolę w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną w Polsce. Zgodnie z danymi Najwyższej Izby Kontroli (NIK), w 2022 roku CBA przeprowadziło łącznie 2343 kontroli, w wyniku których ujawniono nieprawidłowości na kwotę ponad 1,3 mld zł.
Warto dodać, że Polska walczy z korupcją na wszystkich poziomach. W 2022 roku Rzeczpospolita zajęła 39. miejsce w rankingu Transparency International, który mierzy poziom korupcji w poszczególnych krajach. To oznacza, że Polska jest jednym z krajów, w których korupcja jest relatywnie niska.
Zobacz także: Ranking korupcji, Transparency International, Polska a korupcja.
W związku z rezygnacją Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak oraz powołaniem Tomasz Strzelczyka na stanowisko szefa CBA, warto zadać sobie pytanie, czy te zmiany przyniosą pozytywne zmiany w walce z korupcją w Polsce. Zgodnie z danymi CBOS, 63% Polaków uważa, że korupcja jest jednym z największych problemów w Polsce. Dlatego też, zmiany w CBA mogą mieć duże znaczenie dla przyszłości polskiej gospodarki i społeczeństwa.