W lutym br. Beata Mazurek, była europosłanka PiS, została powołana na stanowisko prezesa zarządu Lubelskich Dworców SA. Spółka, której właścicielem jest samorząd województwa lubelskiego, dotychczas zajmowała się zarządzaniem dworcem PKS w Lublinie. Decyzja o powołaniu nowego prezesa podyktowana jest koniecznością przygotowania zmian w strategii dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Według Remigiusza Małeckiego, rzecznika Urzędu Marszałkowskiego, zmiana na stanowisku prezesa jest spowodowana wygaszaniem podstawowej działalności statutowej Lubelskich Dworców SA. Od stycznia 2024 r. w Lublinie działa nowy dworzec metropolitalny, podlegający Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego. Większość przewoźników przeniosła się już do nowej lokalizacji w okolicach dworca kolejowego.
Beata Mazurek to doświadczony polityk i samorządowiec. Jest absolwentką socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ukończyła studia podyplomowe z zarządzania w administracji i samorządzie. W latach 2002-2005 była radną miasta Chełm, a następnie, do 2019 r. posłanką PiS. Pełniła m.in. funkcję rzeczniczki tej partii (2016-2019) i wicemarszałka Sejmu (2018-2019). W 2019 r. została europosłanką PiS z okręgu lubelskiego, zdobywając 204,6 tys. głosów.
Stanowisko prezesa Lubelskich Dworców SA to, zdaniem niektórych, coś poniżej aspiracji Beaty Mazurek. Jak stwierdził jeden z lubelskich działaczy PiS, „na pewno była wicemarszałek Sejmu nie będzie zajmowała się sprawdzaniem, czy kierowcy busów nie łamią regulaminu dworca”. Zmiany w kierownictwie spółki mogą oznaczać nowy kierunek dla Lubelskich Dworców SA.
Lubelskie Dworce SA to spółka, której głównym zadaniem było dotychczas zarządzanie dworcem PKS w Lublinie. Jednak w związku z otwarciem nowego dworca metropolitalnego, spółka musi dostosować się do nowych warunków. Beata Mazurek, jako nowy prezes, będzie musiała przygotować nową strategię dla spółki, aby zagwarantować jej dalsze funkcjonowanie i rozwój.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 r. Lubelskie Dworce SA miało 24,6 mln zł przychodu i 2,3 mln zł zysku netto. Spółka zatrudniała też 51 osób. Nowe kierownictwo spółki musi zadbać o utrzymanie jej stabilności finansowej i dalszy rozwój.
W kontekście zmian w Lubelskich Dworcach SA, warto zwrócić uwagę na fakt, że Europa dysponuje ponad 3 tys. dworców autobusowych, z których około 1,5 tys. jest zlokalizowanych w Europie Środkowej. Rynek dworców autobusowych w Europie jest dynamiczny i wymaga ciągłych dostosowań do zmieniających się warunków rynkowych.
Beata Mazurek, jako nowy prezes Lubelskich Dworców SA, ma przed sobą ważne zadanie – przygotowanie spółki do nowych wyzwań i zagwarantowanie jej dalszego funkcjonowania i rozwoju. Będzie to wymagało od niej wypracowania nowej strategii i podjęcia decyzji, które pozwolą spółce utrzymać się na rynku i skutecznie konkurować z innymi podmiotami.