W Polsce doszło do wyjątkowego przypadku, który wywołał niepokój wśród mieszkańców i służb ratunkowych. W spokojnej miejscowości Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, odkryto kilkudziesięciu źródeł substancji radioaktywnych, co spowodowało uruchomienie zakrojonej na szeroką skalę akcji przez policję i straż pożarną.
W piątkowe popołudnie, 6 września 2024 roku, na prywatnej posesji w Siedlcu, znaleziono aż 50 źródeł materiałów radioaktywnych. Na miejscu akcji zjawiło się kilkanaście zastępów straży, w tym dwie specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Poznania i Leszna. Policja prowadzi intensywne dochodzenie, starając się ustalić pochodzenie i naturę znalezionych substancji.
Warto zauważyć, że przypadki znalezienia substancji radioaktywnych są bardzo rzadkie w Polsce. Według danych Państwowej Agencji Atomistyki, w 2020 roku zarejestrowano tylko 12 takich przypadków. Natomiast w 2022 roku, Policja apelowała o ostrożność wobec niebezpiecznych substancji, informując, że w ciągu roku zarejestrowano 25 przypadków znalezienia materiałów radioaktywnych.
W przypadku Siedlca, odkryto również substancje będące prekursorami materiałów wybuchowych, co dodatkowo komplikuje sprawę. Mieszkańcy Siedlca z niepokojem obserwują rozwój sytuacji, zastanawiając się, jak to możliwe, że w ich spokojnej okolicy znalazły się tak niebezpieczne substancje.
Władze zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą, a mieszkańcy będą na bieżąco informowani o postępach w śledztwie. Wojciech Adamczyk z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie uspokaja: „Na szczęście skala promieniowania nie jest zbyt wielka i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. Nie było konieczności ewakuacji.”
W Polsce istnieją surowe regulacje dotyczące pozbywania się odpadów radioaktywnych. W 2020 roku, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odpadach radioaktywnych, która nakłada surowsze kary za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. W Polsce odpowiedzialnym za kontrolę nad materiałami radioaktywnymi jest Państwowa Agencja Atomistyki , która nadzoruje przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa jądrowego.
Ta niezwykła sprawa z pewnością jeszcze długo będzie tematem rozmów nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju, stawiając pytania o bezpieczeństwo i kontrolę nad niebezpiecznymi materiałami.