W Polsce coraz częściej dochodzi do oszustw związanych z wyłudzeniem danych, które mogą prowadzić do kradzieży pieniędzy i tożsamości. Aby ustrzec się przed takimi przypadkami, warto skorzystać z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzenia przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej, czy numer PESEL klienta nie jest zastrzeżony.
Korzyści z zastrzeżenia numeru PESEL
Zastrzeżenie numeru PESEL to nie tylko ochrona przed kradzieżą tożsamości i pieniędzy. Jest to również sposób na uniknięcie ryzyka i odpowiedzialności w przypadku gdy przestępca posłuży się tożsamością obywatela i zaciągnie na jego dane kredyt lub pożyczkę. Warto wiedzieć, że instytucja finansowa, która udzieli np. kredytu osobie, której PESEL był zastrzeżony, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń wobec ofiary przestępstwa.
Sposoby zastrzeżenia numeru PESEL
Numer PESEL można zastrzec na 3 sposoby:
* poprzez stronę internetową Ministerstwa Cyfryzacji,
* w dowolnym urzędzie gminy lub miasta,
* przez telefon, kontaktując się z Ministerstwem Cyfryzacji.
Ważne informacje o zastrzeżeniu numeru PESEL
Zastrzeżenie numeru PESEL jest _bezpłatne_ i _dobrowolne_ i można je w każdej chwili cofnąć, np. w momencie gdy jest to niezbędne. Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może np. pójść do lekarza, zrealizować receptę, kupić bilety lotnicze, załatwić sprawę w urzędzie, głosować w wyborach. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, w których konieczne jest szybkie odblokowanie numeru PESEL, np. w przypadku założenia konta oszczędnościowo-rozliczeniowego lub oszczędnościowego, zmiany umowy kredytu lub pożyczki czy wypłaty z konta kwoty większej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
mObywatel – łatwiejsze zastrzeżenie numeru PESEL
Warto wiedzieć, że korzystając z aplikacji mObywatel, można łatwo zastrzec numer PESEL i cofnąć jego zastrzeżenie w każdej chwili. mObywatel to aplikacja, która umożliwia elektroniczną weryfikację tożsamości i dostęp do różnych usług publicznych.
Statystyki oszustw w Polsce
Według szacunków, średnio co 40 minut dochodzi do oszustwa związane z wyłudzeniem danych. W 2020 roku liczba oszustw związanych z wyłudzeniem danych wyniosła około 120 000 przypadków. Warto więc zadbać o ochronę swojego numeru PESEL i danych osobowych.
Wnioski
Zastrzeżenie numeru PESEL to skuteczny sposób ochrony przed oszustwami finansowymi i kradzieżą tożsamości. Jest to również sposób na uniknięcie ryzyka i odpowiedzialności w przypadku gdy przestępca posłuży się tożsamością obywatela i zaciągnie na jego dane kredyt lub pożyczkę. Warto korzystać z tej możliwości, szczególnie w czasach, gdy oszustwa są coraz częstsze.