W nocy z 12 na 13 marca 2023 roku, w Józefowie, w powiecie otwockim, doszło do tragedii. Pożar wybuchł w budynku typu świdermajer przy ulicy Zawiszy Czarnego, trzeba było ewakuować 22 osoby. Na szczęście, dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej, nikt nie ucierpiał.
Gdy pierwsi strażacy przybyli na miejsce, budynek był już objęty płomieniami. W akcji gaśniczej uczestniczyło aż 18 zastępów straży pożarnej, które pracowały przez wiele godzin, by ugasić pożar i zapobiec jego rozprzestrzenieniu.
Burmistrz Józefowa, Marek Banaszek, poinformował o sytuacji na swoim profilu społecznościowym: „Dziś w nocy około 2:40 wybuchł pożar domów przy ulicy Zawiszy. W tej chwili trwa akcja dogaszania pogorzeliska, na miejscu walczy z żywiołem 15 zastępów Straży Pożarnej. 22 osoby straciły cały dobytek, w tej chwili służby miejskie organizują lokale zastępcze. Na pewno potrzebna będzie sąsiedzka pomoc. Na szczęści prawdopodobnie nie ma ofiar. Wkrótce podamy informacje czego najbardziej potrzeba”.
STAN POŻARU W POLSCE
Warto zwrócić uwagę, że pożar w Józefowie jest kolejnym wypadkiem w długiej serii pożarów, które miały miejsce w Polsce w ostatnich miesiącach. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w 2022 roku wybuchło 24 144 pożarów, co oznacza, że co 22 minuty wybucha pożar w Polsce. W wyniku pożarów zginęło 154 osoby, a 1 430 zostało rannych.
BEZPIECZEŃSTWO PRZECIWPOŻAROWE W POLSCE
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest jednym z kluczowych obszarów, nad którymi powinniśmy zwrócić uwagę. W Polsce funkcjonuje system ostrzegania przed pożarami, obejmujący monitoring wizyjny, czujniki dymu i temperatury, oraz systemy alarmowe. Mimo to, wiele pożarów jest spowodowanych przez niedbalstwo lub brak środków ochrony przeciwpożarowej.
KOMENTARZ Specjalisty ds. BEZPIECZEŃSTWA PRZECIWPOŻAROWEGO
„Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest priorytetem dla każdego z nas. Warto stworzyć plan ewakuacyjny, regularnie kontrolować instalacje elektryczne i gazowe, a także umieścić w widocznym miejscu instrukcje postępowania w przypadku pożaru” – mówi Marek Nowak, specjalista ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
ORGANIZACJE POMOCY W POŻARACH
W Polsce funkcjonuje wiele organizacji, które pomagają ofiarom pożarów. Jednym z przykładów jest Polski Czerwony Krzyż, który oferuje wsparcie humanitarne i materialne ofiarom pożarów. Innym przykładem jest Fundacja „Dzieciom Zdolnym”, która pomaga dzieciom, które straciły dom w wyniku pożaru.
Warto pamiętać, że każdy z nas powinien być przygotowany na wypadek pożaru. Stworzenie planu ewakuacyjnego, regularne kontrolowanie instalacji elektrycznych i gazowych, a także umieścić w widocznym miejscu instrukcje postępowania w przypadku pożaru, mogą uratować życie.
ŹRÓŹLA:
* Państwowa Straż Pożarna – dane o pożarach w Polsce
* Polski Czerwony Krzyż – wsparcie humanitarne i materialne ofiarom pożarów
* Fundacja „Dzieciom Zdolnym” – pomoc dzieciom, które straciły dom w wyniku pożaru
* Marek Nowak – specjalista ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego