W Polsce, gdzie każdego dnia tysiące osób wsiadają za kółko, pijani kierowcy stają się coraz większym zagrożeniem dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Wciąż zbyt często dochodzi do tragicznych wypadków, które mogłyby zostać uniknięte, gdyby kierowcy pamiętali o odpowiedzialności za swoje czynności na drodze.
W ostatnim czasie w Pruszkowie doszło do szokującej sytuacji, kiedy to kierujący samochodem marki Volkswagen zasnął na środku skrzyżowania na ulicy Robotniczej. Mężczyzna, obywatel Ukrainy, został obudzony przez policjantów i ratowników medycznych, którzy przybyli na miejsce zdarzenia. Interweniowali również strażacy, którzy mieli informację, że w aucie może być nieprzytomna osoba.
Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu we krwi, co jest wartością znacznie przekraczającą dopuszczalny limit. Kierowca został zatrzymany przez policję.
Wartościowanie zagrożenia pijanych kierowców jest niezwykle trudne, bowiem każdy wypadek może być ostatnim. Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) w 2020 roku pijani kierowcy byli przyczyną 1 134 wypadków, w których zginęło 234 osób, a 1 541 zostało rannych.
W Polsce, gdzie każdego roku Giną tysiące osób w wypadkach drogowych, problem pijanych kierowców jest szczególnie pilny. Według WHO (World Health Organization) w 2018 roku w Polsce odnotowano 3 709 zgonów w wypadkach drogowych, co daje nam 1,3% udział procentowy w ogólnej liczbie zgonów w kraju.
Czyste statystyki pokazują, że polskie drogi są niebezpieczne, szczególnie w nocy i podczas weekendów, kiedy pijani kierowcy są bardziej aktywni. Co więcej, badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego (ITS) pokazują, że aż 75% Polaków nie przestrzega ograniczeń prędkości, a co czwarty kierowca nie zwraca uwagi na przepisy ruchu drogowego.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy podejmowali coraz więcej działań, które zmniejszą liczbę pijanych kierowców na polskich drogach. Kampanie społeczne, prowadzone przez Policję i inne instytucje, powinny zwiększyć świadomość społeczną o niebezpieczeństwie pijanych kierowców. Kontrole drogowe powinny być przeprowadzane częściej, aby wyłapać pijanych kierowców i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
W końcu, każdy z nas powinien pamiętać, że życie innych ludzi zależy od naszych decyzji i odpowiedzialności na drodze. Nie pij i nie jedź – to prosta reguła, która powinna być przestrzegana przez każdego kierowcę.