W dobie szybko zmieniającej się sytuacji epidemicznej, szczeblem priorytetowym jest zapewnienie skutecznej ochrony przed chorobą COVID-19. W tym kontekście, brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) zbadała skuteczność dawki przypominającej, co wywołało pytanie, czy czwarta dawka szczepionki jest już potrzebna.
W Izraelu, gdzie ruszyły już szczepienia następnej, czwartej dawki przeciwko Covid-19 u wybranych osób, UKHSA postanowiła zbadać skuteczność trzeciej dawki. Wyniki badań pokazały, że u osób powyżej 65. roku życia po trzech miesiącach po podaniu dawki przypominającej ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby utrzymuje się na poziomie ok. 90 proc. U osób w pełni zaszczepionych dwoma dawkami ochrona ta wynosi 70 proc. po trzech miesiącach i 50 proc. po pół roku.
Jednakże, dawka przypominająca gorzej chroni przed łagodnym przebiegiem choroby. W tym przypadku poziom ochrony spada do ok. 30 proc., co oznacza, że jest szansa na to, że zakażenie przejdzie bezobjawowo.
Eksperci z UKHSA stwierdzili, że na razie nie ma sensu podawania kolejnej, czwartej dawki, ponieważ trzecia dawka daje wysoki poziom ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby. Jednakże, sytuacja epidemiczna jest dynamiczna i wymaga ciągłego monitorowania.
W Polsce, według danych Ministerstwa Zdrowia, do końca lutego 2023 roku zaszczepiono już ponad 30 milionów osób dwoma dawkami szczepionki przeciwko Covid-19. Dodatkowo, ponad 5 milionów osób otrzymało już trzecią dawkę. Te dane pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi znaczenia szczepień w walce z pandemią.
Warto zauważyć, że coraz więcej krajów podejmuje decyzje o podawaniu kolejnych dawek szczepionki. W Stanach Zjednoczonych, 70 proc. dorosłych otrzymało już dwie dawki, a 50 proc. – trzecią. W Europie, 60 proc. dorosłych otrzymało już dwie dawki, a 30 proc. – trzecią.
Ważne jest, aby osoby, które jeszcze nie otrzymały szczepionki, skorzystały z możliwości zaszczepienia. Dodatkowo, osoby, które już otrzymały dwie lub trzy dawki, powinny pamiętać o konieczności przestrzegania zasad higieny i dystansu społecznego, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Wreszcie, eksperci z UKHSA stwierdzili, że ciągłe monitorowanie skuteczności szczepień i sytuacji epidemicznej jest niezwykle ważne dla podejmowania odpowiednich decyzji w walce z pandemią.