W minioną sobotę, na autostradzie A11 w kierunku Szczecina, doszło do tragicznego wypadku z udziałem autokaru FlixBus. W wyniku zdarzenia dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały poważnie ranne. Wypadku miało miejsce między węzłem Uckermark a miejscowością Schmoelln w Brandenburgii, w Niemczech.
Według informacji przekazanych przez niemiecką policję, autokar przewrócił się podczas zjazdu na pobliski parking, tuż za węzłem Uckermark. Przyczyny wypadku pozostają na razie niewyjaśnione. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano liczne jednostki służb ratowniczych, aby udzielić pomocy rannym i zabezpieczyć miejsce wypadku.
W autokarze znajdowało się 15 osób, z czego dwie zginęły, a 11 zostało poważnie rannych, jak podał niemiecki dziennik „Bild”. Według doniesień prasowych, FlixBus jechał z Berlina do Szczecina.
W wyniku wypadku na odcinku autostrady A11 w kierunku Szczecina powstały poważne utrudnienia w ruchu. Korek rozciąga się na kilka kilometrów, a policja apeluje o zachowanie ostrożności i unikanie tego odcinka drogi, jeśli to możliwe.
Obecnie trwa dochodzenie, mające ustalić dokładne przyczyny przewrócenia się autokaru. Eksperci analizują zarówno możliwe błędy techniczne, jak i czynnik ludzki, w tym zmęczenie kierowcy.
Wypadki drogowe są jednym z największych problemów w Polsce i Europie. W 2020 roku, w Polsce doszło do 32 760 wypadków drogowych, w których zginęło 3 169 osób, a 40 632 zostały ranne, według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W Niemczech, w 2020 roku, doszło do 302 351 wypadków drogowych, w których zginęło 3 046 osób, a 396 985 zostały ranne, według danych niemieckiego Federalnego Biura Statystycznego.
W Polsce, niebezpieczne warunki drogowe są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W 2020 roku, blisko 40% wypadków drogowych w Polsce miało miejsce na odcinkach dróg, gdzie prędkość maksymalna wynosiła 90 km/h lub więcej, według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Wypadki drogowe, takie jak ten, który miał miejsce na autostradzie A11, są przypomnieniem o konieczności dbania o bezpieczeństwo na drogach. Ważne jest, aby kierowcy i pasażerowie byli świadomi potencjalnych zagrożeń i podejmowali odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drogach.
Źródła:
* Maerkische Zeitung
* Bild
* Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
* Federalne Biuro Statystyczne Niemiec