W Zielonej Górze, w szpitalu dziecięcym, toczyła się dramatyczna walka o życie 3,5-letniej Helenki, która trafiła do placówki w stanie zagrożenia życia. Dziecko ważyło zaledwie 8 kg, podczas gdy powinno ważyć 18 kg. Rodzice dziewczynki, Rafał B. i Magdalena J., zostali aresztowani i usłyszeli zarzuty stworzenia choroby realnie zagrażającej życiu.
Skrajne niedożywienie i zaburzenia rozwoju
Lekarze stwierdzili, że Helenka była skrajnie niedożywiona i miała zaburzenia w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Dziecko nie przyjmowało żadnych pokarmów i nie było z nim kontaktu. Wszystko wskazywało na to, że dziewczynka była ofiarą wewnętrznej przemocy, która mogła kosztować jej życie.
Weganizm i brak odpowiedniej opieki
Okazało się, że w ostatnich miesiącach Helenka odżywiała się tylko mlekiem matki, która jest weganką, oraz winogronami. Ojciec dziecka normalnie jadł, ale Helenka głodowała. Dopiero w szpitalu dziewczynka zaczęła prawidłowo się odżywiać. Lekarze stwierdzili, że dziewczynka była skrajnie niedożywiona, a brak odpowiedniej opieki rodzicielskiej doprowadził do tego, że dziewczynka znalazła się na granicy życia i śmierci.
Przełom w leczeniu
Teraz, po kilku tygodniach leczenia, dziewczynka zaczęła wykazywać znaczny postęp. „Dziecko ma duży apetyt, bardzo dobrze je, również pokarmy stałe, przybiera na wadze i ma się zdecydowanie lepiej” – powiedziała Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka zielonogórskiego szpitala. „Nawiązuje coraz lepszy kontakt z otoczeniem, zaczęła nawet chodzić przy pomocy drugiej osoby” – dodała.
Dalsze leczenie i terapia
Stan dziecka poprawił się na tyle, że lekarze widzą już powody, aby przebywało na OIOM-ie. Szukają dla dziecka ośrodka, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych. 3,5-latka nie rozwija się prawidłowo zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Jej terapia zapewne będzie trwała jeszcze długo. Po zakończeniu leczenia Helenka ma zostać umieszczona w pogotowiu opiekuńczym.
Statystyki dotyczące wewnętrznej przemocy w Polsce
Według danych z 2020 roku, w Polsce co roku odnotowuje się około 20 tysięcy przypadków wewnętrznej przemocy wobec dzieci. W 2019 roku aż 42% dzieci w wieku 0-17 lat doświadczyło przemocy fizycznej lub emocjonalnej ze strony rodziców lub opiekunów. (Źródło: UNICEF)
Wpisaliśmy się w kampanię przeciwko wewnętrznej przemocy
W związku z tym, że przypadki przemocy wobec dzieci są coraz bardziej rozpowszechnione, wpisaliśmy się w kampanię przeciwko wewnętrznej przemocy. Chcemy, aby każde dziecko miało szansę na zdrowe i szczęśliwe życie. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę kampanię i pomocy w walce przeciwko wewnętrznej przemocy.