Użytkownicy gazu ziemnego w Polsce muszą przygotować się na średnią podwyżkę opłat za gaz o 24,7 proc. w 2025 roku. Taką decyzję podjął Urząd Regulacji Energetyki (URE), zatwierdzając nową taryfę dystrybucyjną dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).
W praktyce oznacza to, że od stycznia 2025 roku opłaty za gaz dla szerokiego grona odbiorców zwiększą się o co najmniej 2,60 zł, a w niektórych przypadkach nawet o blisko 30 zł miesięcznie. Nowa taryfa nr 13, obowiązująca przez cały 2025 rok, przewiduje średnią podwyżkę opłat o 24,7 proc.
Według danych URE, koszt dystrybucji gazu dla większości odbiorców (grupy taryfowe W-1.1, W-2.1 i W-3.6) będzie stanowił od 25 proc. do 36 proc. całkowitego rachunku. Warto podkreślić, że cena samego gazu, ustalona przez PGNiG Obrót Detaliczny w czerwcu 2024 roku, pozostanie niezmieniona przynajmniej do połowy przyszłego roku.
Klienci korzystający z taryf PSG i PGNiG OD (zatwierdzonej przez Prezesa URE w czerwcu 2024 roku) oraz posiadający odmrożone opłaty abonamentowe mogą spodziewać się średniego wzrostu opłat za gaz o 7,84 proc. (grupa W-1.1), 5,36 proc. (grupa W-2.1) oraz 5,25 proc. (grupa W-3.6) w porównaniu do stawek obowiązujących w drugiej połowie 2024 roku.
URE przypomniał również, że podział odbiorców gazu na grupy taryfowe uwzględnia przeznaczenie paliwa. Odbiorcy przygotowujący posiłki na gazie zaliczani są do grupy W-1.1, natomiast osoby korzystające z gazu również do podgrzewania wody – do grupy W-2.1. Z kolei odbiorcy o największym zużyciu gazu, w tym ogrzewający domy, przypisani są do grupy taryfowej W-3.6.
Warto dodać, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził również nowe taryfy dystrybucyjne dla pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej na rok 2025. Dobrą wiadomością dla gospodarstw domowych jest fakt, że składowa rachunku za energię związana z dystrybucją nie ulegnie podwyżce w przyszłym roku.
Warto przedstawić dane liczbowe, które pokazują, jak wpłynie podwyżka cen gazu na portfele Polaków. Według danych GUS, w 2022 roku preçośrednia cena gazu ziemnego w Polsce wynosiła 115,6 zł/m³. Po przyjęciu nowej taryfy, cena gazu może wynieść nawet 143,6 zł/m³, co oznacza wzrost o 24,7 proc.