Włoska mistrzyni wrzucie dyskiem, Daisy Osakue, którą wyróżniają jej szesnaście tytułów mistrzowskich we Włoszech, w tym cztery na otwartym stadionie i dwa w hali, została oskarżona o kradzież w sklepie znanego producenta telefonów komórkowych w Turynie. Rasizm w sporcie, który dotyka nie tylko Włoch, ale również innych krajów, jest palącym problemem, o którym trzeba mówić.
Osakue, która zdobyła piąte miejsce na mistrzostwach Europy w 2018 roku w Berlinie, a także startowała na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku, opisała na Instagramie swoją przykrą sytuację, w której została zatrzymana przez ochroniarza, oskarżoną o kradzież adaptera do swojego telefonu. Według Osakue, ochroniarz bazował na uprzedzeniach rasowych, a nie faktach. Dlatego Osakue została zatrzymana, a nie inny klient.
Statystyki rasizmu w sporcie
Według danych UEFA, w sezonie 2019/2020, w europiejskich rozgrywkach piłkarskich miało miejsce 1 144 incydenty rasistowskie, co stanowi wzrost o 53% w porównaniu do sezonu 2018/2019. W Polsce również miały miejsce przypadki rasizmu w sporcie, np. w 2020 roku, polski piłkarz, Ekstraklasy, Dominik Furman, opisał swoją przykrą sytuację z rasistowskim skandowaniem na jego konto na Instagramie.
Walka z rasizmem w sporcie
Włoska mistrzyni wrzucie dyskiem, Daisy Osakue, nie jest pierwszą ofiarą rasizmu w sporcie. W 2018 roku, amerykański piłkarz, Raheem Sterling, został ofiarą rasistowskich obelg podczas meczu angielskiej Premier League. W 2020 roku, niemiecki piłkarz, Jadon Sancho, opisał swoją przykrą sytuację z rasistowskimi wiadomościami na Instagramie.
W ostatnim czasie, wiele organizacji sportowych i politycznych rozpoczęło walkę z rasizmem w sporcie. W 2020 roku, UEFA i FIFA rozpoczęły kampanię przeciwko rasizmowi w sporcie,(ang. „No to Racism”). W Polsce, Polski Związek Piłki Nożnej również prowadzi kampanię przeciwko rasizmowi w piłce nożnej, ang. „Żadna różnica nie różni”.
W sporcie, należy promować tolerancję i szacunek, niezależnie od koloru skóry, narodowości czy płci. Wszyscy sportowcy, niezależnie od dyscypliny, powinni mieć równe szanse i być traktowani z godnością.