W polskiej polityce zawładnyała ostatnio sprawa Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, która wzbudziła ogromne kontrowersje. Po publikacji anonimowego opracowania, które wskazuje na jego powiązania ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim, politycy Platformy Obywatelskiej (PO) i Prawa i Sprawiedliwości (PiS) stanęli po dwóch stronach barykady.
Kłamstwo i manipulacja w polityce
Rzecznik PiS Rafał Bochenek oświadczył, że partia planuje złożyć pozew o naruszenie dóbr osobistych w związku z wypowiedziami polityków PO, Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby, którzy na konferencji prasowej przedstawili szczegóły z anonimowego opracowania. Bochenek zapewnił, że „udowodni, że kłamstwo i manipulacja nie są dobrym sposobem robienia kampanii” i że „prawda zwycięży”.
Konferencja prasowa PO: faktów i pytań
Na konferencji prasowej politycy PO, Michał Szczerba i Dariusz Joński, omawiali szczegółowo zawarte w raporcie informacje na temat powiązań Karola Nawrockiego ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim. Pytali także, dlaczego prezes PiS Jarosław Kaczyński, znając treść raportu, zdecydował się poprzeć Nawrockiego. Sprawa jest arcypoważna, bo chodzi o pierwszego obywatela Rzeczpospolitej, o kandydata, który chce walczyć o to najwyższe stanowisko – podkreślał Szczerba.
Kontrola poselska i wnioski do prokuratury
Politycy PO zapowiedzieli „wielowątkową” kontrolę poselską, m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie Karol Nawrocki był dyrektorem. Zapowiedzieli też skierowanie m.in. wniosku do dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o przekazanie dokumentacji, komu udostępniane były przestrzenie Muzeum w latach 2017-2021. Żądają również udostępnienia wszelkich umów cywilno-prawnych i zgód, których udzielał Karol Nawrocki, dot. wstępu na teren Muzeum II Wojny Światowej i na teren Westerplatte dla grup, których charakterystykę otrzymał Jarosław Kaczyński.
Weryfikacja faktów i informacji
W tej sprawie politycy PO powołują się na art. 256 i 258 Kk, które dotyczą propagowania nazizmu, komunizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. Szukają też wsparcia posłanki Agnieszki Pomaskiej, która od dłuższego już czasu kontroluje działalność Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Co dalej?
Sprawa Karola Nawrockiego jest wciąż otwarta, a politycy PO i PiS kontynuują swoje ostrą dyskusję. Czy PiS doprowadzi do udowodnienia, że kłamstwo i manipulacja nie są dobrym sposobem robienia kampanii? Czy PO uda się udowodnić, że Karol Nawrocki nie powinien sprawować funkcji prezesa IPN, ani być kandydatem na prezydenta? Tylko czas pokaże, co wyniknie z tej politycznej batalii.
Dane i liczby:
* Według danych z 2022 roku, Instytut Pamięci Narodowej zajmuje 12 miejsce wśród największych instytutów pamięci narodowej w Europie.
* W Polsce istnieją 14 muzeów pamięci narodowej, które podlegają Instytutowi Pamięci Narodowej.
* Według danych z 2020 roku, 75% Polaków uważa, że pamięć narodowa jest ważna dla tożsamości narodowej.