Co trzeci zarażony wirusem HIV nie jest tego świadomy
Wirus HIV nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pomimo postępów w farmakologii i medycynie, wiele osób nadal nie jest świadomych swojego zakażenia, co utrudnia wczesne wykrycie i leczenie.
W Polsce, od 1985 roku, kiedy wykryto pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV, do końca 2023 roku odnotowano niespełna 33 tysiące zakażeń, ponad 4 tysiące osób zachorowało na AIDS, a 1496 chorych zmarło. W 2023 roku wykryto rekordowo dużo zakażeń HIV – 2879, to ponad dwukrotnie więcej niż dane roczne sprzed dekady.
Główną drogą zakażenia są kontakty seksualne
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, kontakty seksualne to obecnie główna droga zakażenia, często pod wpływem substancji psychoaktywnych i alkoholu. Szczególnie narażeni na ryzyko zakażenia są mężczyźni mający kontakty seksualne z mężczyznami, chociaż coraz więcej zakażeń wykrywa się u osób heteroseksualnych.
Wiedza o HIV w społeczeństwie jest zbyt niska
Według szefowej Krajowego Centrum ds. AIDS, Anny Marzec-Bogusławskiej, słaby poziom rzetelnej, opartej na faktach wiedzy o HIV w społeczeństwie również przyczynia się do wzrostu liczby zakażeń. Zobacz również Program „Mój pierwszy raz”, prowadzony przez Krajowe Centrum ds. AIDS, ma na celu popularyzację wczesnej diagnostyki w kierunku HIV, przede wszystkim wśród osób, które nigdy w swoim życiu nie wykonały tego testu, ponieważ nie odnoszą do siebie ryzyka zakażenia.
Dlaczego tak ważne są edukacja i profilaktyka?
Dlaczego tak ważne są edukacja i profilaktyka? Edukacja, profilaktyka, dążenie do wykrycia zakażenia i rozpoczęcia leczenia antyretrowirusowego tak szybko jak to możliwe podkreśliła Anna Marzec-Bogusławska. W przyszłym roku resort zdrowia przeznaczy dwukrotnie więcej pieniędzy – prawie 6 mln zł – na działalność 29 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania wykonać test na HIV.
Walka ze stygmatyzacją osób zakażonych
Walka ze stygmatyzacją osób zakażonych jest priorytetem wielu programów wspierania osób z HIV, także na forum międzynarodowym. Szefowa Krajowego Centrum ds. AIDS postuluje o zmianę art. 161 Kodeksu karnego dotyczącego penalizacji zakażenia wirusem HIV. Rekomendacje te zostały przesłane do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Światowy Dzień AIDS
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W 2023 roku świadomość o HIV i AIDS jest niższa niż kiedykolwiek. W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, 322 osoby zakaziły się w 2023 roku w wyniku kontaktów homoseksualnych, a 214 osób – w wyniku kontaktów heteroseksualnych. Dodatkowo 36 zgłosiło zakażenie poprzez przyjmowanie narkotyków w iniekcjach, a 25 – poprzez zakażenia wertykalne, czyli matka-dziecko.